Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 28 septembrie – 5 octombrie 2014

1. Calendarul săptămânii
28 D † DUMINICA a 26-a de peste an; Ss. Venceslau, m. *; Laurenţiu Ruiz şi îns., m. *; Fer. Amalia, m.
29 L Ss. Mihail, Gabriel şi Rafael, arhangheli
30 M Ss. Ieronim, pr. înv. **; Grigore Luminătorul, ep.
1 M Ss. Tereza a Pruncului Isus, fc. înv. **; Roman Melodul, diacon
2 J Ss. Îngeri Păzitori **
3 V Ss. Dionisie Areopagitul; Candida, m.; Ff. Constantin Ignaţiu Bogdánffy, ep. m.; Crescenţiu, pr. m.
4 S Sf. Francisc din Assisi **
5 D † DUMINICA a 27-a de peste an; Ss. Alois Scrosoppi, pr.; Faustina Kowalska, călug.; Ff. Albert Marvelli; Bartolo Longo

2. Azi noapte a trecut la cele veșnice Pr. Dâm Petrea. Înmormântarea va avea loc la cimitirul Bellu Catolic (Capela Sf. Ana), Marți, 30 septembrie, la ora 11.00. Pr. Dâm Petru a slujit în parohia Sf. Anton ca paroh între anii 1985-2008. La toate Sf. Liturghiile de astăzi și mâine în sărbătoarea Sfinților Arhangheli (10.30 și 18.00) vom face Requiem pentru odihna sa veșnică. Dumnezeu să-l fericească!

3. Marți, la orele 18.00, Sf. Liturghie cu devoțiunea la Sf. Anton de Padova, patronul bisericii noastre, și binecuvântarea pâinii săracului. Ne rugăm pentru toți cinstitorii Sf. Anton și binefăcătorii bisericii noastre, pentru cei bolnavi și marginalizați, pentru pace în lume și pentru toate dorințele noastre cele bune.

4. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohie pentru Spovada și Împărtășanie. Vineri, la sfârșitul Liturghiei, vom face Adorație în fața Preasfântului Sacrament.

5. Sâmbătă, 4 octombrie 2014, orele 1100, va avea loc sfințirea bisericii "SFÂNTUL FRANCISC DE ASSISI" din Bucureşti. Sărbătoarea este precedată de un triduum de pregătire, în zilele de 1, 2 şi 3 Octombrie (respectiv miercuri, joi şi vineri). Meditaţiile/predicile vor fi ţinute de Părinţii franciscani din Bucureşti, seara, în cadrul sfintelor Liturghii de la orele 1800 (mai puţin vineri, 3 oct, când meditaţia va avea loc la orele 17:00, înaintea Sf. Liturghii).

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton