Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro


Săptămâna: 29 Iulie - 5 August 2018

1. Calendarul săptămânii
29 D † DUMINICA a 17-a de peste an; Ss. Marta; Lazăr şi Maria, fraţi
30 L Sf. Petru Crisologul, ep. înv. *
31 M Sf. Ignaţiu de Loyola, pr. **
1 M Sf. Alfons M. de Liguori, ep. înv. **
2 J Ss. Eusebiu de Vercelli, ep. *; Petru Iulian Eymard, pr. * (Porţiuncula)
3 V Sf. Martin, pustnic
4 S Sf. Ioan M. Vianney, pr. **
5 D † DUMINICA a 18-a de peste an; Sfinţirea Bazilicii "Sf. Maria cea Mare"

2. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri, 3 August 2018, vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohia noastră, iar seara, la sfârșitul Sf. Liturghii la orele 18.00, vom face adorație euharistică.

3. Joi, 2 August este PORȚIUNCULA, zi în care se poate dobândi indulgența plenară, în condițiile prescrise de Biserică: Vizitarea unei biserici; Spovada și Împărtăşania; recitarea rugăciunilor: Crezul, Tatăl nostru şi cel puţin o rugăciune după intenţia Sfântului Părinte Papa (Tatăl nostru, Bucură-te Marie, Slavă Tatălui etc.).

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton