Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 3 -10 Iunie 2018
1. Calendarul săptămânii
3 D DUMINICA a 9-a de peste an, Ss. Carol Lwanga şi îns., m.
4 L Sf. Francisc Caracciolo, pr.
5 M Sf. Bonifaciu, ep. m. **
6 M Sf. Norbert, ep. *, UP
7 J Sf. Robert, abate
8 V † PREASFÂNTA INIMĂ A LUI ISUS; Sf. Medard, ep.
9 S Inima Neprihănită a Mariei **; Sf. Efrem, diacon înv. *
10 D † DUMINICA a 10-a de peste an; Ff. Ioan Dominici, călug; Diana, fc.

2. Duminică, 3 Iunie, va avea loc Procesiunea cu Preasfântul Sacrament, pe străzile Bucureștiului. Procesiunea va începe la Biserica Italiană, la ora 16.00 şi se va încheia la Catedrala Sf. Iosif” unde se va celebra Sfânta Liturghie Solemnă prezidată de Arhiepiscopul Mitropolit Ioan Robu.
- Credincioşii, sunt rugați, să fie prezenţi în faţa Bisericii Italiene la ora 15.45.
- Ministranţii să fie prezenţi la ora 15.30 la Biserica Italiană cu hăinuţele de ministrant.
- Copiii care au primit Prima Sfântă Împărtăşanie sau Taina Sfântului Mir, fie anul acesta, fie anii trecuţi, să fie îmbrăcați în „alb” şi să fie prezenți la ora 15.30 în faţa Bisericii Italiene. Foarte important: a nu se uita coşuleţul cu petale de flori pentru Preasfântul Sacrament.

3. Marți, 20 Martie 2018, am început trezena la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre: urmează Marțea a XII-a.

4. Luna Iunie este închinată cultului Inimii Preasfinte a lui Isus. Înainte de Sfintele Liturghii de seară, ne rugăm împreună Sfântul Rozariu și litania la Inima lui Isus. Vă așteptăm cu drag la această devoțiune populară.

5. La ieșirea din Biserică găsiți revista Actualitatea Creștină și Declarația 230 prin care puteți dona pana la 2% din impozitul anual pe venit. Depunerea delcarațiilor a fost prelungită pană pe 25 Iulie a.c. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră.

6. Parohia Catedralei și Școala Credinței ARCB a început Sâmbătă, 26 Mai 2018, (de la orele 18.00) o serie de video-cateheze despre Euharistie cu Brant Pitre. Urmează Sesiunea a III-a.

7. După Sf. Liturghie de la orele 10.30 copiii de la Prima Sf. Împartășanie sunt așteptați la sala de cateheză. Coriștii sunt rugați să participe la repețitiile pentru Hram.

8. În zilele 8-10 iunie 2018, Relicva Sfântului Anton de Padova, va poposi și la Catedrala Sf. Iosif. Vineri, 8 iunie, orele 18.00 are loc sosirea și primirea relicvei în Catedrală; Devoțiuni la Sf. Anton de Padova; orele 18.30, Sf. Liturghie; de la orele 19.15 Venerarea individuală a relicvei (Catedrala rămâne deschisă toată noaptea), Sâmbătă, 9 iunie, de la orele 7.45 Purtarea relicvei în procesiune la altarul din curtea Catedralei; Venerarea individuală a relicvei (Relicva rămâne, pentru venerare, la altarul din curtea Catedralei până duminică la prânz) Duminică, 10 iunie, orele 13.00 Binecuvântarea finală cu relicva. Vă invit să facem cu totii un pelerinaj parohial pentru venerarea relicvei Sambata, 9 Iunie a.c. la orele 10.00.  

9. Duminică, 10 Iunie 2018, un grup de copiii din parohie vor primi Prima Sf. Împărtășanie. Tot Duminică, 10 Iunie începem pregătirea spirituală pentru Hramul Bisericii noastre: Vom avea trei zile de pregătire:
- Duminică, 10 Iunie, Orele 10.30 și 18.00: Sf. Liturghii
- Luni, 11 Iunie, orele 18.00: Sf. Liturghie
- Marți, 12 iunie, orele 18.00: Sf. Liturghie cu încheierea Trezenei

- Miercuri, 13 Iunie 2018, Sf. Anton de Padova, pr. înv.

- Orele 8.00: Sf. Liturghie cu binecuvântarea crinilor

- Orele 18.00: Sf. Liturghie solemnă de hram cu binecuvântarea copiilor, a crinilor și a pâinii.  La sfârșitul Liturghiei vom face procesiunea cu statuia Sf. Anton și crinii binecuvântați, iar după Sf. Liturghie solemnă de hram Ansamblul artistic de copii și tineret “Antonian” și Trupa creștină “Charisma” vor susține un scurt program artistic.

Vă așteptăm cu drag!
Pr. paroh Ciprian ANDREI

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton