Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 30 Aprilie – 7 Mai 2017


1. Calendarul săptămânii
30 D † DUMINICA a 3-a a Paştelui; Ss. Pius al V-lea, pp. *; Iosif Cottolengo, pr.; Sofia, fc. m.
1 L Ss. Iosif Muncitorul *; Ieremia, profet
2 M Ss. Atanasie, ep. înv. **; Antonin din Florenţa, ep.
3 M SS. FILIP ŞI IACOB, ap., PP
4 J Sf. Florian, m.
5 V Ss. Angelo, călug. m.; Gottard, ep.
6 S Ss. Benedicta, fc.; Petru Nolasco, călug.
7 D † DUMINICA a 4-a a Paştelui Ss. Roza Venerini, călug.; Ghizela, regină; Anton Pecerski, pustnic

2. Luni, 1 mai, în sărbătoarea Sf. Iosif Muncitorul, celebrăm Sf. Liturghie la orele 18.00. Totodată este începutul lunii mai, luna florilor, lună închinată Sfintei Fecioare Maria. La Liturghiile de seară, ne vom ruga împreună Sfântul Rozariu și vom cânta litaniile la altarul Maicii Domnului. Vă așteptăm la această devoțiune populară.

3. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohie, iar la sfârșitul Sf. Liturghii vom face Adorație euharistică.

4. Marți, 14 martie a.c., am început Trezena de rugăciuni la Sf. Anton. Urmează Marțea a VIII-a.

5. La ieșirea din biserică găsiți Declarația 230 prin care puteți dona 2% din impozitul anual pe venit. Mulțumim pentru bunăvoință!

6. La începutul Postului Mare am lansat CUTIA SPERANȚEI pentru întrajutorarea copiilor din misiunea Arhidiecezei noastre de București din Sololo, Kenia - Africa. Cutia speranței va fi adusă la Biserică după Paște, până pe 30 Aprilie.

7. Duminica, 30 aprilie, reluăm pregătirea copiilor pentru Prima Sf. Împărtășanie.


CRISTOS A ÎNVIAT!
ADEVĂRAT A ÎNVIAT!

Categories: Anunturi, Sf Anton