Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 30 august – 6 septembrie 2015

1. Calendarul sâptămânii
30 D † DUMINICA a 22-a de peste an; Sf. Felix, m.
31 L Ss. Raimund Nonnatus, călug.; Nicodim; Iosif din Arimateea
1 M Ss. Egidiu, abate; Iosua
2 M Fer. Ingrid, călug.
3 J Sf. Grigore cel Mare, pp. înv. **
4 V Ss. Rozalia, fc.; Moise, profet
5 S Fer. Tereza de Calcutta, călug.
6 D † DUMINICA a 23-a de peste an; Sf. Zaharia, profet

2. Cu ocazia împlinirii a doi ani de la beatificarea monseniorului Vladimir Ghika, luni, 31 august 2015, la ora 17.00, în Catedrala Sf. Iosif din București, se va celebra o Sfântă Liturghie solemnă de mulțumire.

3. În fiecare Marți, celebrăm Sf. Liturghie pentru toți cinstitorii Sf. Anton, pentru binefăcatorii Bisericii noastre, pentru toate rugăciunile și acatistele depuse în Biserica noastre. La sfârșitul rugăciunilor binecuvantăm pâinea săracului.

4. Se fac înscrieri pentru anul școlar 2015-2016 la Grădinița Sf. Anton, patronată de surorile fransciscane ale Preasfintelor Inimi. De asemenea, grădinița oferă servicii de after school. Pentru detalii vă rugăm să vă adresați surorilor.

5. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă pentru Spovadă și Împărtășanie. La sfârșitul Sf. Liturghiei de seară vom face Adorație la Preasfântul Sacrament.

6. Sâmbătă, 5 septembrie, va avea loc obişnuitul pelerinaj la Mănăstirea fraţilor carmelitani desculți de la Ciofliceni, Snagov. Deplasarea către Baloteşti de unde va începe pelerinajul pe jos şi întoarcerea de la Ciofliceni se face cu autocare care pleacă de la Popeşti, de la Cioplea şi de la Biserica Franceză. Preţul călătoriei dus-întors este de 20 RON de persoană. Ultima zi de înscriere la parohie este: Duminică, 30 august. Persoane de contact: pr. Stefano: 0754263234; pr. Fabian 0727232110, fabian.mariut@gmail.com

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton