Săptămâna: 30 August – 6 Septembrie 2020

1. Calendarul săptămânii
30 D † DUMINICA a 22-a de peste an; Sf. Felix, m.
31 L Ss. Raimund Nonnatus, călug.; Nicodim; Iosif din Arimateea
1 M Ss. Egidiu, abate; Iosua
2 M Fer. Ingrid, călug.,
3 J Sf. Grigore cel Mare, pp. înv. **
4 V Ss. Rozalia, fc.; Moise, profet
5 S Sf. Tereza de Calcutta, călug.
6 D † DUMINICA a 23-a de peste an; Sf. Zaharia, profet

2. La intrarea în Biserică găsiți revistele Actualitatea Creștină și Mesagerul Sf. Anton, pe care vi le recomandăm.

3. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri, voi vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohia noastră, iar seara, la sfârșitul Sf. Liturghii la orele 18.00, vom face adorație euharistică în fața Preasfântului Sacrament.

4. Din data de 15 Mai se poate veni la Biserică și participa la Sfintele Liturghii, dar trebuie să se respecte precauțiile pentru limitarea răspândirii noului coronavirus. La participarea Sf. Liturghii care se celebrează în aer liber se cere menținerea distanței de 1,5 m între persoane; pentru participarea la Sfintele Liturghii care se celebrează în Biserică, se cere menținerea distanței de 2 m între persoane și purtarea măștii.

Laudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro