Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro


Săptămâna: 30 Iulie – 6 August 2017


1. Calendarul săptămânii
30 D † DUMINICA a 17-a de peste an; Sf. Petru Crisologul, ep. înv. *
31 L Sf. Ignaţiu de Loyola, pr. **
1 M Sf. Alfons M. de Liguori, ep. înv. **
2 M Ss. Eusebiu de Vercelli, ep. *; Petru Iulian Eymard, pr. * (Porţiuncula)
3 J Sf. Martin, pustnic
4 V Sf. Ioan M. Vianney, pr.
5 S Sfinţirea Bazilicii „Sf. Maria cea Mare” *
6 D † DUMINICA a 18-a de peste an; SCHIMBAREA LA FAŢĂ A DOMNULUI; Fer. Octavian, ep

2. Miercuri, 2 august este PORȚIUNCULA, zi în care se poate dobândi indulgența plenară, în condițiile prescrise de Biserică: Vizitarea unei biserici; Spovada și Împărtăşania; recitarea rugăciunilor: Crezul, Tatăl nostru şi cel puţin o rugăciune după intenţia Sfântului Părinte Papa (Tatăl nostru, Bucură-te Marie, Slavă Tatălui etc.).

3. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohie, iar seara la sfârșitul Sf. Liturghii vom face Adorație euharistică.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi