Săptămâna: 30 Iulie – 6 August 2023

1. Calendarul Săptămânii:
30 D † DUMINICA a 17-a de peste an; Sf. Petru Crisologul, ep. înv.
31 L Sf. Ignaţiu de Loyola, pr. **
1 M Sf. Alfons M. de Liguori, ep. înv. ** LP
2 M Ss. Eusebiu de Vercelli, ep. *; Petru Iulian Eymard, pr. * (Porţiuncula)
3 J Sf. Martin, pustnic
4 V Sf. Ioan M. Vianney, pr. **
5 S Sfinţirea Bazilicii "Sf. Maria cea Mare" *
6 D † SCHIMBAREA LA FAŢĂ A DOMNULUI; Fer. Octavian, ep.

2. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină pe care vi le recomandăm.

3. Miercuri, 2 August vom celebra PORȚIUNCULA sau sărbătoarea iertării, zi în care se poate dobândi indulgența plenară, în condițiile prescrise de Biserică: Vizitarea unei biserici parohiale; Spovada și Sf. Împărtăşanie; recitarea rugăciunilor: Crezul, Tatăl nostru şi cel puţin o rugăciune după intenţia Sfântului Părinte Papa (Tatăl nostru, Bucură-te Marie, Slavă Tatălui etc.).

4. Săptamâna aceasta avem prima Vineri și prima Sâmbată din lună cu devoțiunile la
Inima Preasfântă a lui Isus și Inima Neprihănită a Mariei. Voi vizita bolnavii și persoanele în vârstă pentru Spovadă și Sfânta Împârtășanie. Vineri de la ora 17:00 pâna la 18:00 vom face adorație euharistică în fața Preasfântului Sacrament.


Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro