Săptămâna:  30 Iunie – 7 Iulie 2019

 

  1. Calendarul Săptămânii:

30 D   DUMINICA a 13-a de peste an; Primii Sfinţi Martiri din Roma

     1 L Sf. Aron, fratele lui Moise

     2 M Sf. Bernardin Realino, pr.

     3 M SF. TOMA, ap.

     4 J Sf. Elisabeta a Portugaliei; Ff. Piergiorgio Frassati; Maria Crocifissa Curcio, călug.

     5 V Sf. Anton M. Zaccaria, pr. *

     6 S Sf. Maria Goretti, fc. m. *

     7 D DUMINICA a 14-a de peste an; Fer. Benedict al XI-lea, pp.

 

  1. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohia noastră. Seara la sfârșitul Sf. Liturghii de la orele 17.00, vom face Adorație euharistică în fața Preasfântului Sacrament.

 

  1. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea Creștină și Mesagerul Sf. Anton.

 

  1. În perioada 15-20 iulie 2019 au loc înscrierile pentru Institutul Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif“ din Iași. Înscrierile se fac la Secretariatul Facultății de Teologie Romano-Catolică, după ce în prealabil s-a susținut în fața superiorilor Seminarului din Iași colocviul vocațional. Examenul va avea loc Luni, 22 iulie 2019, în aula A 14 a Facultății de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universității “Al. I. Cuza” din Iași. Rezultatele vor fi comunicate până la data de 24 iulie 2019. Examenul: Probă orală din Catehismul Bisericii Catolice pentru tineri – YOUCAT (Editura “Sapientia”, 2012).

 

Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București

Parohia Sfântul Anton – Colentina

Str. Magnoliei, Nr. 113-115, Bucureşti, Sector 2;

Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro