Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 30 octombrie – 6 noiembrie 2014


1. Calendarul Săptămânii
26 D + DUMINICA A 31-A d.p.a.; Sf. Gerard de Potenza, ep.
31 V Sf. Alfons Rodriguez, clg.
1 M † TOŢI SFINŢII
2 M POMENIREA TUTUROR CREDINCIOŞILOR RĂPOSAŢI
3 J Ss. Martin de Porres, călug.; Silvia, mamă
4 V Ss. Carol Borromeu, ep. **; Felix de Valois, pustnic
5 S Sf. Grigore Lakota, ep. m.
6 D † DUMINICA a 32-a de peste an; Sf. Leonard, pustnic

2. În perioada 20 Septembrie - 15 Noiembrie se desfășoară Novena de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, patronul Bisericii noastre. Urmează Marțea a VII-a.

3. Marți, 1 noiembrie, † TOŢI SFINŢII – sărbătoare de poruncă. În biserica noastră celebrăm două Sf. Liturghii la orele 10.30 și 18.00. După Sf. Liturghie de la 10.30 vom merge în cimitir pentru binecuvântarea mormintelor.

4. Miercuri, 2 noiembrie, † POMENIREA TUTUROR CREDINCIOŞILOR RĂPOSAŢI. În biserica noastră celebrăm trei Sf. Liturghii pentru răposați la orele 6.50 (Sf. Liturghie cu Oficiul pentru morți) 10.30 și 18.00. La Sf. Liturghii de la 10.30 și 18.00 vom face Requiem (Prohodul) pentru cei răposați. După-amiază vom merge la cimitirul Bellu Catolic pentru binecuvântarea mormintelor. De la ora 15.00 va avea loc Requiem solemn - Rugăciune comună pentru „toţi credincioșii răposaţi” în prezența Arhiepiscopului-Mitropolit Ioan Robu. Cei care au răposați în alte cimitire se pot programa la sacristie sau la biroul parohial.

5. Miercuri, 2 noiembrie, se poate obține indulgența pentru cei răposați, începând cu miezul zilei de 1 Noiembrie (Toți Sfinții) până la miezul nopții de 2 Noiembrie respectând următoarele condiții: vizitarea bisericii parohiale (sau a cimitirului) și recitarea rugăciunilor Tatăl nostru, Crezul, precum și o Rugăciune după intenția Sf. Părinte Papa; Spovadă și Sf. Împărtășanie.

6. De la 1 la 8 Noiembrie se poate obține indulgența pentru răposați, în aceleași condiții, vizitând cimitirul. Se poate obține o singură indulgență pe zi.

7. Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, de la orele 16.00, în sala Polivalentă „Don Orione” din Voluntari (Bd. Eroilor 124-126), Ansamblul artistic de copii „Antonian” prezintă Spectacolul „Drag mi-e jocul românesc”; participă și corul parohiei noastre cu un program de cântece populare. Vă așteptăm cu mare drag!

8. Duminică, 6 noiembrie, după Sf. Liturghie de la 10.30 organizăm pomana parohială pentru răposați.

9. La ieșirea din biserică găsiți revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton, precum și calendare bisericești pentru 2017.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton