Duminică, 30 octombrie – 6 Noiembrie 2022

1. Calendarul săptămânii
30 D † DUMINICA a 31-a de peste an; Sf. Gerard de Potenza, ep.
31 L Sf. Alfons Rodriguez, călug.
1 M † TOŢI SFINŢII PP
2 M POMENIREA TUTUROR CREDINCIOŞILOR RĂPOSAŢI
3 J Ss. Martin de Porres, călug. *; Silvia, mamă
4 V Ss. Carol Borromeu, ep. **; Felix de Valois, pustnic
5 S Sf. Grigore Lakota, ep. m.
6 D † DUMINICA a 32-a de peste an; Sf. Leonard, pustnic

2. Duminică 30 octombrie organizăm “Cafeaua antoniană” pentru misiuni. Vă invităm la participare și colaborare! Împreună putem face mai mult bine!

3. Marți,18 Octombrie 2022, am început Novena sau cele 9 Marți de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul spiritual al Bisericii noastre. Pentru a urma Novena de rugăciuni la Sf. Anton se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Sf. Împărtășanie, dacă este posibil, de asemenea un mic post sau o mică jertfă conform stării și sănătății proprii. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

4. Marți, 1 Noiembrie 2022: † TOŢI SFINŢII, sărbătoare de poruncă. Sf. Liturghii la orele 10:30 și 18:00. După Sf. Liturghie de la 10:30 vom fi în cimitirul Bellu Catolic pentru binecuvântarea mormintelor.

5. Miercuri, 2 Noiembrie 2022: † POMENIREA TUTUROR CREDINCIOŞILOR RĂPOSAŢI. Programul Sf. Liturghii pentru răposați: Orele 6:50 - Sf. Liturghie cu Oficiul pentru morți; La orele 10:30 și 18:00 Sf. Liturghii cu Requiem pentru răposați; După Sf. Liturghie de la 10:30 vom fi în cimitirul Bellu Catolic pentru binecuvântarea mormintelor. La orele 15:00, ca în fiecare an, va fi un requiem solemn în fața Capelei „Sf. Ana”, când ne vom ruga pentru toți episcopii, preoții, persoanele consacrate și credincioșii. NB: Cei care au răposați în alte cimitire se pot programa la biroul parohial sau telefonic.

6. Pomana parohială 2022: ca și în anii anteriori vom organiza pomana parohială pentru toți răposații în varianta de pachete cu alimente pentru bolnavii, persoanele în vârstă și săracii din parohie și nu numai.

7. Săptamâna aceasta avem prima Vineri și prima Sâmbată din lună cu devoțiunile la Inima Preasfântă a lui Isus și Inima Neprihănită a Mariei. Voi vizita bolnavii și persoanele în vârstă pentru Spovadă și Sf. Împârtășanie. De la ora 17:00 pâna la ora 18:00 vom face adorație euharistică în fața Preasfântului Sacrament.

8. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton pe care vi le recomandăm.

Lăudat să fie Isus Cristos!
Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Categories: Sf Anton