Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti,
Sector 2; Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 30 Septembrie – 7 Octombrie 2018
1. Calendarul săptămânii:
30 D † DUMINICA a 26-a de peste an; Ss. Ieronim, pr. înv.; Grigore Luminătorul, ep.
1 L Ss. Tereza a Pruncului Isus, fc. înv. **; Roman Melodul, diacon
2 M Ss. Îngeri Păzitori **
3 M Ss. Dionisie Areopagitul; Candida, m.; Ff. Constantin Ignaţiu Bogdánffy, ep. m.; Crescenţiu, pr. m.
4 J Sf. Francisc din Assisi **
5 V Sf. Faustina Kowalska, călug.; Ff. Albert Marvelli; Bartolo Longo
6 S Sf. Bruno, pr. *
7 D † DUMINICA a 27-a de peste an; Sf. Fc. Maria, Regina Rozariului

2. Luna octombrie este luna Sfântului Rozariu și a misiunilor. Vă invităm să ne rugăm împreună Rozariul în biserica noastră înaintea Sfintelor Liturghii. Luna Octombrie este totodată și luna misiunilor. Donațiile pentru susținerea misiunii Arhidiecezei noastre de București din Sololo, Kenia - Africa se fac în cutia misionară pe care o găsiți în fața pupitrului sau amvonului.

3. Marți, 2 Octombrie începem novena la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Pentru a urma Novena sau cele 9 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Sf. Impărtăsanie, dacă este posibil, și de asemenea un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la biserică pâine, care este binecuvantată si apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

4. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohia noastră, iar seara, la sfârșitul Sf. Liturghii la orele 18.00, vom face adorație euharistică.

5. După Sf. Liturghie toți elevii sunt așteptați la sala de cateheză pentru o scurtă pregătire religioasă.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton