Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 17-24 august 2014


1. Calendarul săptămânii:
31 D † DUMINICA a 22-a de peste an; Ss. Raimund Nonnatus, călug.
1 L Ss. Egidiu, abate; Iosua
2 M Fer. Ingrid, călug.
3 M Sf. Grigore cel Mare, pp. înv. **
4 J Ss. Rozalia, fc.; Moise, profet
5 V Fer. Tereza de Calcutta, călug.
6 S Sf. Zaharia, profet
7 D † DUMINICA a 23-a de peste an ; Sf. Regina, fc. m.

2. Duminică, 31 august 2014, se împlinește un an de la beatificarea Mons. Vladimir Ghika. La ora 10.30. în catedrala "Sfântul Iosif" din Bucureşti se va celebra o Liturghie de mulţumire, prezidată de Em. Sa Card. Leonardo Sandri, prefectul Cogregaţiei pentru Bisericile Orientale. Pe durata întregii zile de duminică, în catedrala din Bucureşti va fi expusă spre venerare relicva fericitului Vladimir Ghika.

3. Marți – Sf. Liturghie cu devoțiunea la Sf. Anton de Padova, patronul bisericii noastre, și binecuvântarea pâinii săracului. Ne rugăm pentru toți cinstitorii Sf. Anton, pentru toți binefăcătorii bisericii noastre, pentru cei bolnavi și marginalizați, pentru pace în lume și pentru toate dorințele noastre cele bune.

4. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Vineri vom vizita bolnavii pentru Spovadă și Împărtășanie.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton