Săptămâna: 31 Iulie - 7 August 2022

1. Calendarul Săptămânii:
31 D † DUMINICA a 18-a de peste an; Sf. Ignaţiu de Loyola, pr.
1 L Sf. Alfons M. de Liguori, ep. înv. **
2 M Ss. Eusebiu de Vercelli, ep. *; Petru Iulian Eymard, pr. * (Porţiuncula)
3 M Sf. Martin, pustnic
4 J Sf. Ioan M. Vianney, pr. **
5 V Sfinţirea Bazilicii "Sf. Maria cea Mare" * PP
6 S SCHIMBAREA LA FAŢĂ A DOMNULUI; Fer. Octavian, ep.
7 D † DUMINICA a 19-a de peste an; Ss. Sixt al II-lea, pp. şi îns., m.; Caietan, pr.

2. Prezentare de Carte: Duminică, 31 Iulie 2022, după Sf. Liturghie de la orele 10:30 în Biserica noastră va avea loc prezentarea cărții: Illustrissimi. Scrisorile patriarhului de Albino Luciani (Ed. Serafica 2021). Prezentarea fi ținută de Cristina Grigore, jurnalist catolic și traducătoarea cărții. Va așteptăm cu drag!

3. Marți, 2 August vom celebra sărbătoarea iertării: PORȚIUNCULA, zi în care se poate dobândi indulgența plenară, în condițiile prescrise de Biserică: Vizitarea unei biserici parohiale; Spovada și Sf. Împărtăşanie; recitarea rugăciunilor: Crezul, Tatăl nostru şi cel puţin o rugăciune după intenţia Sfântului Părinte Papa (Tatăl nostru, Bucură-te Marie, Slavă Tatălui etc.).

4. Săptămâna aceasta avem Prima Vineri și Prima Sâmbătă din lună, cu devoțiunile la Preasfânta Inimă a lui Isus și la Inima Neprihănită a Mariei. Voi vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohia noastră, iar Vineri seară de la 17:00- 18:00, vom face adorație euharistică.

4. Sâmbătă 6 August în sărbătoarea SCHIMBAREA LA FAŢĂ A DOMNULUI vom celebra două Sfinte Liturghii la orele 10:30 și 18:00.

6. La ieșirea din Biserică mai găsiți din revistele noastre pe care vi le recomandăm.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro