Săptămâna: 4 – 11 Aprilie 2021

1. Calendarul Săptămânii:
4 D † ÎNVIEREA DOMNULUI (PAŞTELE) Sf. Isidor, ep. înv.
5 L Ss. Vincenţiu Ferrer, pr.; Irina, m.
6 M Sf. Eutihie, patriarhul Constantinopolului
7 M Sf. Ioan Baptist de La Salle, pr.
8 J Ss. Iulia Billiart, călug.; Dionisie, ep.
9 V Fer. Ubald, călug.
10 S Ss. Apoloniu, pr. m.; Macarie
11 D † DUMINICA a 2-a a Paştelui Ss. Stanislau, ep. m.; Gemma Galgani, fc.

2. A doua zi de Paşti, 5 Aprilie 2021: Sf. Liturghii la orele 10:30 şi la 18:00; A treia zi de Paşti, 6 Aprilie 2021: Sf. Liturghii la orele 10:30 și 18:00. Sf. Liturghie de la orele 18:00 se va celebra cu Trezena la Sf. Anton de Padova, patronul Bisericii.

3. Am început Trezena sau cele 13 Marți de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Foile pentru rugăciuni le găsiți la intrarea în Biserică. Pentru a urma cele 13 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Impărtăsanie, dacă este posibil, și un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată la sfârșitul Liturghiei și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

4. "Pace acestei case!" (Luca 10,5) Miercuri începem sfințirea caselor sau binecuvantarea locuințelor. Programul îl gășiți afișat la avizierul Bisericii și la intrare. Cei care doresc reprogramare sunt rugați să se anunțe la biroul parohial sau telefonic pe fix 0212410785 sau mobil 0765050310.

- Miercuri, 7 Aprilie: sectoarele 1 și 7: Str. Magnoliei, Pâncota, Predeal, Sighet etc.; Sos. Colentina (nr. cu soţ, D-na Ghica spre Obor)

- Joi: 8 Aprilie: sectorul 2: Str. Drăgușin Deleanu, Popa Nicolae, Vasile Stolnicu, Lunca Florilor, Cozia, Baicului, Ziduri intre vii, Dimitrie Grozdea, Aleea Bistricioarei, Râșnov, Abanosului, Aleea Ilia (zona Delfinului), Lehliu etc.

- Vineri, 9 Aprilie: sectorul 3 Str. D-na Ghica (de la intersecția D-na Ghica spre Baicului) Călimachi, Corabiei, Mihai Spătaru, Crisul Alb, Sinaia, Aleea Sinaia, Oradea, Cremeniţa, Dobrici, Bujorul Alb etc.

- Sâmbăta, 10 Aprilie: sectorul 4: Sos. Colentina (dreapta de la D-na Ghica spre Bucur Obor), Stefan cel Mare, Luncușoara, Masina de pâine, Ion Berindei etc.

Cristos a înviat!
Adevarat a înviat!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro