Săptămâna:  4 – 11 August 2019

 1. Calendarul Săptămânii:

 4 D DUMINICA a 18-a de peste an, Sf. Ioan M. Vianney, pr.

 5 L Sfinţirea Bazilicii “Sf. Maria cea Mare” *

 6 M SCHIMBAREA LA  FAŢĂ A DOMNULUI; Fer. Octavian, ep.

 7 M Ss. Sixt al II-lea, pp. şi îns., m. *; Caietan, pr. *

 8 J Sf. Dominic, pr. **

 9 V SF. TEREZA BENEDICTA A CRUCII (Edith Stein), fc. m., patroană a Europei

 10 S SF. LAURENŢIU, diacon m.

 11 D  DUMINICA a 19-a de peste an; Ss. Clara, fc.; Suzana, m.

 2. Marți, 6 August, este sărbătoarea SCHIMBAREA LA FAŢĂ A DOMNULUI. În Biserica noastră celebrăm două Sf. Liturghii la orele 10.30 și 18.00. Totodată începem novena la solemnitatea Adormirea Maicii Domnului.

3. Asociația Caritas Bucuresti dorește să sprijine persoanele din parohie, venind în întâmpinarea persoanelor cu dificultati materiale sau neputință temporară. Astfel, punem la dispozitie serviciile din cantina sociala și se oferă zilnic o masă caldă, după cum urmează:

  • Gratuit, pentru persoanele cu venituri mici și situatie sociala precară.
  • Plata simbolică, pentru persoanele cu posibilitati materiale insa care nu beneficiaza de suportul constant al apropiaților, nu se pot aproviziona cu alimente și nu pot găti.
  • Vă rugăm să ne aduceți la cunoștință acele cazuri (persoane, familii, vârstnici) care ar avea nevoie de livrarea mesei la domiciliu. Pentru cei deplasabili, masa se poate ridica de la sediul Asociația Caritas Bucuresti;

 4. Ia si citeste! Asa cum odinioară Sf. Augustin a ascultat de inspiratiile Duhului Sfant si s-a apropiat de cuvantul lui Dumnezeu, de Sf. Scriptură, tot astfel vă indemnăm ca la ieșirea din biserică să vă apropiați si să luați o carte din biblioteca parohiei.

 5. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea Creștină.

 

 Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București

Parohia Sfântul Anton – Colentina

Str. Magnoliei, Nr. 113-115, Bucureşti, Sector 2;

Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro