Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2; Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 4 – 11 Februarie 2018

1. Calendarul Săptămânii:
4 D † DUMINICA a 5-a de peste an; Sf. Gilbert, pr.
5 L Sf. Agata, fc. m. **
6 M Ss. Paul Miki şi îns., m. **; Doroteea şi Teofil, m.
7 M Sf. Richard, rege; Fer. Ana-Maria Adorni, călug., UP
8 J Ss. Ieronim Emiliani, călug. *; Iosefina Bakhita, fc. *; Fer. Speranţa a lui Isus, călug.
9 V Sf. Apolonia, fc. m.
10 S Sf. Scolastica, fc. **
11 D † DUMINICA a 6-a de peste an; Sf. Fc. Maria de la Lourdes

2. Joi, 8 februarie 2018, se celebrează în Biserica Catolică Ziua Internțională de rugăciune împotriva traficului de persoane. Tema propusă de papa Francisc este: Migrație fără trafic. Da libertății persoane, Nu sclaviei! În catedrala Sf. Iosif va avea loc o veghe de rugăciune începând cu orele 19.00.

3. Duminică, 11 februarie 2018, în sărbătoarea Sf. Fecioare Maria de la Lourdes se celebrează și Ziua mondială a Bolnavului (XXVI) cu tema ”Mater Ecclesiae: «Iată fiul tău… Iat-o pe mama ta!». Și din ceasul acela, discipolul a luat-o acasă la el” (In 19, 26-27). La Sfintele Liturghii ne vom ruga în mod deosebit pentru toți cei bolnavi.

4. La ieșirea din Biserică puteți procura revista Actualitatea creștină. De asemenea, găsiți Declarația 230 prin care puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 2% din impozitul anual pe venit. Trebuie completate doar datele de identificare a contribuabilului și semnătura în partea de jos. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia Sf. Anton.

Laudat sa fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton