Săptămâna: 4 – 11 Iunie 2023

1. Calendarul Săptămânii:
4 D † PREASFÂNTA TREIME; Sf. Francisc Caracciolo, pr.
5 L Sf. Bonifaciu, ep. m. **
6 M Sf. Norbert, ep. *
7 M Sf. Robert, abate
8 J † TRUPUL ŞI SÂNGELE DOMNULUI; Sf. Medard, ep.
9 V Sf. Efrem, diacon înv. *
10 S Ff. Ioan Dominici, călug; Diana, fc.
11 D † DUMINICA a 10-a de peste an; Ss. Barnaba, ap.; Ioan de Facundo, pr.; Fer. Iolanda, călug.

2. Marți, 6 iunie 2023, încheiem Trezena sau cele 13 Marți de Rugăciuni la Sf. Anton de Padova, Sfântul minunilor, patronul spiritual al Bisericii și parohiei noastre. Începem totodată pregătirile pentru Hramul Bisericii noastre Sfântul Anton de Padova. Trei zile de pregătire:
Sâmbătă, 10 iunie 2023: Sf. Liturghie la orele 18:00
Duminică, 11 iunie 2023: Sf. Liturghie la orele 18:00
Luni, 12 iunie 2023: Sf. Liturghie la orele 18:00 (Preot predicator: Pr. Iosif Amitricioaie OFMConv. )
Marți, 13 iunie 2023: Sărbătoarea Sfântului Anton de Padova
- la orele 8:00 Sfânta Liturghie cu binecuvântarea crinilor
- la orele 18:00 SF. LITURGHIE SOLEMNĂ DE HRAM cu binecuvântarea copiilor, a crinilor și a pâinii. Procesiunea cu statuia Sfântului Anton, sfântul minunilor.
- Sfântă Liturghie va fi prezidată de Arhiepiscopul Mitropolit de București Aurel PERCĂ
- Preot predicator: Pr. Iosif AMITRICIOAIE OFMConv.
Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci. Pentru agapa frățească de după Sfânta Liturghie de hram invit pe fiecare să participe în modul sau varianta pe care o găsiți mai oportună.

3. Joi, 8 iunie celebrăm † TRUPUL ŞI SÂNGELE DOMNULUI, sărbătoare de poruncă: vom celebra două Sfinte Liturghii la orele 10:30 și 18:00. Seara după Sf. Liturghie vom face și o pregătire pentru Prima Sfântă Împărtășanie a copiilor.

4. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină pe care vi le recomand.

5. După binecuvântare toți copiii de la Prima Sf. Împărtășanie sunt așteptați la capela Bisericii, iar ceilalți elevi la sala de cateheză. Duminica viitoare 11 Iunie 2023, un grup de 12 copii din parohia noastră vor face Prima Sf. Împărtășanie. Vă invit să-i însoțim cu rugăciunea și participarea noastră la sărbătoare.

6. Cu ocazia Solemnităţii „TRUPUL ŞI SÂNGELE DOMNULUI” în Bucureşti va avea loc PROCESIUNEA SOLEMNĂ CU PREASFÂNTUL SACRAMENT Duminică, 11 iunie 2023. Aceasta va începe de la BISERICA ITALIANĂ, la ora 15.00, şi se va încheia la CATEDRALA „SF. IOSIF”. După încheierea procesiunii, în Catedrală, se va celebra Sfânta Liturghie Solemnă prezidată de Arhiepiscopul Mitropolit Aurel PERCĂ.
Pentru reuşita procesiunii:
• Credincioşii, sunt rugați, să fie prezenţi în faţa Bisericii Italiene la ora 14:45;
• Ministranţii să fie prezenţi la ora 14:30 în curtea Bisericii Italiene cu hăinuţele de ministrant;
• Copiii care au primit Prima Sfântă Împărtăşanie sau Sacramentul Sfântului Mir, fie anul acesta, fie anii trecuţi, să fie îmbrăcați în „alb” şi să fie prezenți la ora 14:30 în faţa Bisericii Italiene. Foarte important: să nu se uite coşuleţul cu petale de flori pentru Preasfântul Sacrament;
• Toţi preoţii să fie prezenţi în Biserica Italiană la ora 14:45 îmbrăcaţi cu alba şi stola de culoare albă;
• Voluntarii care vor ajuta la buna organizare a procesiunii, sunt rugați, să fie prezenți în curtea Bisericii Italiene, la ora 14:30.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro