Săptămâna: 5 – 12 Ianuarie 2020

1. Calendarul săptămânii
5 D Duminica a II –a dupa Crăciun; Ss. Emiliana, fc.; Eduard mărturisitorul, rege
6 L † EPIFANIA DOMNULUI; Sf. Andrei Corsini, ep.
7 M Ss. Raymund de Penyafort, pr. *; Lucian din Antiohia, pr. m.
8 M Sf. Severin, abate
9 J Fer. Alexia Le Clerc, călug.
10 V Ss. Agaton, pp.; Grigore de Nyssa, ep.; Paul, primul pustnic, LP
11 S Ss. Honorata, fc.; Teodosie, călug.
12 D † BOTEZUL DOMNULUI; Ss. Arcadie, m.; Cezara, călug.

2. Luni, 6 Ianuarie, † EPIFANIA DOMNULUI, sărbătoarea de poruncă. În Biserica noastră vom celebra două Sf. Liturghii: la orele 10:30 și 18:00. La Sfânta Liturghie de la orele 10.30 vom sfinți apa pe care o veti purta la casele dvs.

3. Marți, 7 ianuarie, începem binecuvântarea caselor, după programul afișat la avizier și pe care-l găsiți pe foi la intrarea în Biserică. Fiecare familie este rugată să ia cate o foaie cu programul. Credincioșii care nu sunt înscriși în parohie sau care și-au schimbat locuința sunt rugați să anunțe la biroul parohial. Cei care nu pot fi acasă în ziua programată sau doresc numai după o anumită oră sunt rugaţi să se reprogrameze. Multumesc frumos pentru colaborare!
1. Marți, 7 ianuarie: sectoarele 1 și 7: Str. Magnoliei, Pâncota, Predeal, Sighet etc.; Sos. Colentina (nr. cu soţ, D-na Ghica spre Obor)
2. Miercuri: 8 ianuarie: sectorul 3: Str. D-na Ghica (de la intersecția D-na Ghica spre Baicului) Călimachi, Corabiei, Mihai Spătaru, Crisul Alb, Sinaia, Aleea Sinaia, Oradea, Cremeniţa, Dobrici, Bujorul Alb etc.
3. Joi: 9 ianuarie: sectorul 2: Str. Drăgușin Deleanu, Popa Nicolae, Vasile Stolnicu, Lunca Florilor, Cozia, Baicului, Ziduri intre vii, Dimitrie Grozdea, Aleea Bistricioarei, Râșnov, Abanosului, Aleea Ilia (zona Delfinului), Lehliu etc.
4. Vineri, 10 ianuarie: sectorul 4: Sos. Colentina (dreapta de la D-na Ghica spre Bucur Obor), Stefan cel Mare, Luncușoara, Masina de pâine, Ion Berindei etc.

4. Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, la orele 10:30 în catedrala Sf. Iosif se va celebra o Sf. Liturghie solemnă cu Înscăunarea ca Arhiepsicop Mitropolit de București a Mons. Aurel Percă. La această Sf. Liturghie suntem învițați să participăm cu toții.

5. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Mesagerul, Actualitatea si calendare bisericești pentru 2020. Cei care au abonament la Mesagerul Sf. Anton primesc un calendar antonian gratuit.


Lăudat să fie Isus Cristos!
La multi ani cu multă sanatătate și binecuvântare!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro