Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 5 - 12 Noiembrie 2017

1. Calendarul săptămânii
5 D † DUMINICA a 31-a de peste an; Sf. Grigore Lakota, ep. m.
6 L Sf. Leonard, pustnic
7 M Sf. Villibrord, ep.
8 M Sf. Adeodat, pp.; Fer. Ioan Duns Scotus, pr.
9 J SFINŢIREA BAZILICII DIN LATERAN
10 V Ss. Leon cel Mare, pp. înv. **; Oreste, m., UP
11 S Ss. Martin din Tours, ep. **; Marina, fc. m.; Fer. Alice, fc. m.
12 D † DUMINICA a 32-a de peste an; Ss. Iosafat, ep. m.; Cristian, m.

2. Duminică, 5 noiembrie 2017, la Sf. Liturghie de la 10.30 celebrăm requiem solemn pentru toți răposații iar după organizăm praznicul sau pomana parohială. Vă invităm pe toți la participare și colaborare.

3. În perioada 2 Octombrie - 28 Noiembrie vom face Novena de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Urmează Marțea a VI-a.

4. Duminică, 12 Noiembrie 2017, reîncepem pregătirile pentru Sacramentul Mirului.

5. Luni, 6 noiembrie 2017, este ziua de naștere a ÎPS Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit de București. Cu această ocazie, la ora 10.30, în Catedrala Sf. Iosif, din București, se va celebra o Sfântă Liturghie solemnă prezidată de ÎPS Ioan. Astfel, PS Cornel Damian – Episcop auxiliar al Arhidiecezei, preoții din parohiile și comunitățile religioase din Arhidieceză, persoane consacrate şi laici se vor uni în rugăciune, în aducere de mulţumire, pentru păstorul Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucureşti, şi îi vor ura, împreună, La mulţi ani!

6. În perioada 10-12 noiembrie la Mănastirea carmelitană de la Ciofliceni va avea loc un curs de formare pentru tineri organizat de CDPT - București. Invităm tinerii din parohie să participe la acest moment formativ-recreativ.

Lăudat să fie Isus Cristos!


Odihna veşnică dă-le-o lor, Doamne!
Şi lumina cea fără de sfârşit să le strălucească lor!
Să se odihnească în pace! Amin.

Categories: Anunturi, Sf Anton