Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 30 martie - 5 aprilie 2014

     1. Calendarul săptămânii

6 D † DUMINICA a 5-a din Post; Sf. Eutihie, patriarhul Constantinopolului
7 L Sf. Ioan Baptist de La Salle, pr.

8 M Ss. Iulia Billiart, călug.; Dionisie, ep.

9 M Fer. Ubald, călug.
10 J Ss. Apoloniu, pr. m.; Macarie
11 V Ss. Stanislau, ep. m. **; Gemma Galgani, fc.
12 S Ss. Iuliu I, pp. m.; Sava Gotul, m.

13 D † DUMINICA FLORIILOR; Sf. Martin I, pp. m.


2. Luni, 7 aprilie, cu Sf. Liturghie de la orele 18.30, se va incheia itinerarul spiritual Portrete ale sfintilor. Ultima prezentare este dedicata Fericitului papa Ioan al XXIII-lea.

3. Marti, 8 aprilie continuam trezena la Sfântul Anton; urmează martea a patra.

5. În zilele de Miercuri si Vineri ne rugăm Calea Sfintei Cruci. Vă învităm să parcurgem împreună în spirit de pocăintă drumul pătimirilor lui Isus.

6. Sâmbătă, 12 aprilie, la orele 15.00, la sala de cateheză va avea loc pregătirea adolescentilor pentru Sf. Mir. Si tot Sâmbătă 12 aprilie, la orele 19.00, în cimitirul Belu catolic va avea loc Calea crucii pentru familii. Calea crucii se va desfăşura pe aleile cimitirului. Adunarea, la 18.45, în faţa capelei Sf. Ana, aleea principală. La acest moment de rugăciune sunt aşteptaţi credincioşi din toate parohiile. Cu această ocazie ne vom ruga şi pentru răposaţii noştri.

7. Duminica, 13 aprilie 2014, este Duminica Floriilor si Ziua mondiala a tineretului la nivel diecezan. Procesiunea solemnă de Florii va începe de la Biserica Franceză „Sacré Coeur” (ora: 14.00) şi se va încheia la Catedrala „Sf. Iosif”. La sfârşitul procesiunii se va celebra Sfânta Liturghie Solemnă de Florii prezidată de Arhiepiscopul Mitropolit Ioan ROBU. Preoti, credinciosi, calugari si calugarite, suntem asteptati la aceasta ocazie de marturisire a credintei!

Lăudat să fie Isus Cristos!
Pr. paroh Andrei Ciprian

- Ne-nchinăm tie Cristoase si Te binecuvântăm!
- Căci prin Sfânta Ta Cruce ai răscumpărat lumea!

Categories: Anunturi, Sf Anton