Anunțuri, Duminică 6 Iunie 2021

1. Calendarul Săptămânii:
6 D † DUMINICA a 10-a de peste an; Sf. Norbert, ep.
7 L Sf. Robert, abate
8 M Sf. Medard, ep.
9 M Sf. Efrem, diacon înv. *
10 J Ff. Ioan Dominici, călug; Diana, fc.
11 V † PREASFÂNTA INIMĂ A LUI ISUS; Ss. Barnaba, ap.; Ioan de Facundo, pr.;
Fer. Iolanda, călug.
12 S Inima Neprihănită a Mariei **; Sf. Gaspar, pr.
13 D † DUMINICA a 11-a de peste an; Sf. Anton de Padova, pr. înv.

2. Colecta din această Duminică este pentru misiuni.

3. Cu ocazia Solemnităţii „TRUPUL ŞI SÂNGELE DOMNULUI”, Duminică, 6 Iunie 2021 va avea loc Procesiunea solemnă cu Preasfântul Sacrament. Procesiunea începe de la Biserica Italiană, la ora 15:00 şi se va încheia la Catedrala „Sf. Iosif”.
După încheierea procesiunii, în Catedrală, se va celebra Sfânta Liturghie Solemnă prezidată de Arhiepiscopul Mitropolit Aurel Percă.
Pentru reuşita procesiunii:
• Credincioşii, sunt rugați, să fie prezenţi în faţa Bisericii Italiene la ora 14.45;
• Ministranţii să fie prezenţi la ora 14.30 în curtea Bisericii Italiene cu hăinuţele
de ministrant;
• Copiii care au primit Prima Sfântă Împărtăşanie sau Sacramentul Sfântului Mir,
fie anul acesta, fie anii trecuţi, să fie îmbrăcați în „alb” şi să fie prezenți la ora
14.30 în faţa Bisericii Italiene. Foarte important: să nu se uite coşuleţul cu petale
de flori pentru Preasfântul Sacrament;
• Toţi preoţii să fie prezenţi în Biserica Italiană la ora 14.45 îmbrăcaţi cu alba şi
stola albă;
• Voluntarii care vor ajuta la buna organizare a procesiunii, sunt rugați, să fie
prezenți în curtea Bisericii Italiene, la ora 14.10.

4. Marți, 8 iunie 2021 încheim Trezena sau cele 13 Marți de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Pentru a urma cele 13 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Sf. Împărtăsanie, dacă este posibil, și un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată la sfârșitul Liturghiei și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

5. Joi începem pregătirile pentru hramul Bisericii noastre. Vom avea trei zile de pregătire:
- Joi, 10 Iunie, Orele 18.00: Sf. Liturghie
- Vineri, 11 iunie, orele 18.00: Sf. Liturghie
- Sâmbăta 12 iunie orele 18.00: Sf. Liturghie
Duminică, 13 Iunie 2021, în sărbătoarea Sf. Anton de Padova, preot și învățător al Bisericii la orele 10.30 vom celebra Sf. Liturghie solemnă de hram cu binecuvântarea copiilor, a crinilor și a pâinii; după Sf. Liturghie solemnă de hram în fața Bisericii va avea loc un scurt program artistic susținut de Ansamblu artistic de copii și tineret "Antonian" și prietenii; la orele 18.00: Sf. Liturghie cu binecuvântarea crinilor;

6. La ieșirea din Biserica găsiți revista Actualitatea creștină.

7. Ia si citeste! Asa cum odinioară Sf. Augustin a ascultat de inspirațiile Duhului Sfânt și s-a apropiat de cuvântul lui Dumnezeu și a început să citească Biblia sau Sf. Scriptură, tot astfel vă îndemnăm ca la ieșirea din Biserică să împrumutați o carte din biblioteca parohiei noastre.

8. Coriștii sunt rugați să participe după Sf. Liturghie de la orele 10.30 la repetițiile la cor pentru hram.


Lăudat să fie Isus Cristos! In veci! Amin.

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro