Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 6 -13 Mai 2018


1. Calendarul săptămânii
6 D † DUMINICA a 6-a a Paştelui; Ss. Benedicta, fc.; Petru Nolasco, călug.
7 L Ss. Roza Venerini, călug.; Ghizela, regină; Anton Pecerski, pustnic
8 M Fer. Ieremia Valahul, călug. **; Sf. Victor, m., UP
9 M Ss. Isaia, profet; Pahomie, pustnic
10 J † ÎNĂLŢAREA DOMNULUI; Fer. Ivan Merz, laic
11 V Sf. Mamert, ep.
12 S Ss. Nereu şi Ahile, m. *; Pancraţiu, m. *
13 D † DUMINICA a 7-a a Paştelui; Sf. Fc. Maria de la Fatima

2. MARȚI, 20 Martie 2018, am început trezena la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre: urmează Marțea a VIII-a.

3. Luna Mai, luna florilor, este închinată Sfintei Fecioare Maria. Înainte de Sfintele Liturghii de seară, ne vom ruga împreună Sfântul Rozariu și vom cânta litaniile la altarul Maicii Domnului. Vă așteptăm cu drag la această devoțiune populară.

4. La ieșirea din Biserică găsiți Declarația 230 prin care puteți dona pana la 2% din impozitul anual pe venit. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră.

5. Joi, 10 Mai 2018, sărbătorim Înălțarea Domnului, sărbătoare de poruncă; În Biserica noastră celebrăm două Sfinte Liturghii: 10.30 și 18.00. După Sf. Liturghie de la orele 18.00 vom face repetiția generală cu toți cei de la Mir. Vineri de la orele 17.00 copii, părinții și nașii de la Mir sunt așteptați pentru Spovadă.

6. Sâmbătă, 12 Mai 2018, în cadrul Sf. Liturghii de la 10.30, mai mulți adolescenți și tineri din parohia noastră vor primi taina Sf. Mir prin mâinile episcopului nostru. Vă invităm să participați la această sărbătoare a revărsării Duhului Sfânt, însoțindu-i pe acești candidați la Mir cu rugăciunea și prezența Dumneavoastră.

7. După Sf. Liturghie de la orele 10.30 copiii de la Prima Sf. Împartășanie sunt așteptați la sala de cateheză.

Cristos a înviat!

Categories: Anunturi, Sf Anton