Săptămâna: 6 - 13 Martie 2022

1. Calendarul Săptămânii:
6 D † DUMINICA 1 din Postul Mare; Sf. Coletta, fc.; Fer. Roza din Viterbo, fc.
7 L Ss. Perpetua şi Felicitas, m. *
8 M Sf. Ioan al lui Dumnezeu, călug. *
9 M Ss. Francisca Romana, călug. *; Dominic Savio; 40 de soldaţi, m.
10 J Sf. Simpliciu, pp.
11 V Sf. Constantin, rege m.
12 S Ss. Inocenţiu I, pp.; Alois Orione, pr.; Maximilian, m.
13 D † DUMINICA a 2-a din Postul Mare; Sf. Sabin, m.

2. Duminică 6 Martie a.c., în toate Bisericile noastre, se organizează o colectă specială pentru Ucraina. De asemenea, pentru a veni în ajutorul refugiatilor, Caritas Bucuresti ne solicită și o Colecta in bunuri:
- Produse de igiena personala: pasta si periute pentru dinti, antiperspirant spray sau roll-on, sampon, gel de dus, servetele umede, obiecte de igiena intima pentru femei, pampers si pudra pentru copii;
- Produse alimentare: orez, paste fainoase, sos paste, conserve, sucuri, apa plata si minerala;
- Produse de curățenie: detergent automat rufe, solutie spalat gresie si pardoseala, produse de curatenie pentru baie. Momentan NU se colectează haine și incaltaminte! Produsele vor fi aduse la parohia sau dacă sunt Cantități mari pot fi duse direct la sediul Caritas.
Donatiile in bani pot fi lasate la parohii sau depuse în urmatoarele conturi ale Asociatiei Caritas Bucuresti:
RO02 BACX 0000 0030 0505 9020 – cont lei;
RO61 BACX 0000 0030 0505 9025 – cont euro.
Persoana de contact: Marius Cocut-Forminte – 0727.224.115

3. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton, pe care vi le recomandăm.

4. După binecuvântare toți copiii de la Prima Sf. Împărtășanie sunt așteptați la capela Bisericii, iar adolescenții, tinerii de la Mir la sala de cateheză, ceilalți elevi în sala de langă capela de la subsol.

5. La ieșirea din biserică găsiți Declarația 230 pentru anul fiscal 2021. Toți cei care au lucrat anul trecut puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 3,5% din impozitul anual pe venit. Trebuie să completați declarația cu datele de identificare a contribuabilului și să semnați în partea de jos. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră.

6. Miercuri, 2 Martie 2022, am început Postul Mare.
În timpul Postul mare ne rugăm Calea Sfintei Cruci în fiecare zi de Miercuri și Vineri de la orele 17:30. De asemenea, Duminica între orele 15:00 – 18:00 vom face adorație euharistică. Programul adorațiilor:
- Duminică 6 Martie între orele 15:00 – 18:00
- Duminică 13 Martie între orele 15:00 – 18:00
- Duminică 20 Martie între orele 15:00 – 18:00
- Duminică 27 Martie între orele 15:00 – 18:00
- Duminică 3 Aprilie între orele 15:00 – 18:00
În timpul Postul mare sunt chemați să practicăm postul și pomana. În acest sens va propunem două inițiative:
1. „Cutia speranței”: în ea adunăm ajutorul pentru misiunile Arhidiecezei Romano-Catolice din Kenia, Africa. La intrarea în Biserică găsiți „Cutia speranței” pe care sunteți invitați să o luați acasă pentru a aduna caritatea sau pomana în timpul Postului.
2. „Cafeaua antoniană”: pentru ajutorarea bolnavilor și săracilor


7. Întrucât ne aflăm în timpul Postului Mare, Centrul Diecezan pentru Pastorația Tineretului îi invită pe tinerii din parohie la o zi de reculegere. Tematica zilei va fi despre iertare. Programul va începe la ora 10, iar evenimentul se va desfășura la Oratoriul Leonardo Murialdo din Popești-Leordeni, sâmbăta următoare - 12 martie. Organizatorii au pregătit un program cât mai diversificat și interactiv, prin urmare, sunteți așteptați cu drag

Lăudat sa fie Isus Cristos!
Un Post Mare binecuvântat!


Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro