Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 7-14 decembrie 2014


1. Calendarul Săptămânii:
07 D + DUMINCA 2 din Advent; Ss. Ambrozie, ep. înv.; Maria Rosselo, clg.
08 L + NEPRIHĂNITA ZĂMISLIRE; Sf. Naricisa, fc.
09 M Sf. Juan Diego Cuahtlaloatzin*
10 M Ss. Eulalia, fc. m.; Mauri, m.
11 J Sf. Damasus I, pp.*
12 V Sf. Fecioară Maria din Guadalupe*; Ss. Epimah și Alexandru, m.
13 S Ss. Lucia, f. M.**; Otilia, clg.
14 D + DUMINICA 3 din Advent; Sf. Ioan al Crucii, pr. înv.

2. Luni, 8 decembrie + NEPRIHĂNITA ZĂMISLIRE – Sărbătoare e poruncă. Sfintele Liturghii se vor celebra la orele 10.30 și 18.00. În solemnitatea Neprihănitei Zămisliri a Sfintei Fecioare Maria, patroana Arhidiecezei, Înalt Preasfințitul Ioan Robu celebrează cel de-al 30-lea aniversar al consacrării sale episcopale. Sfânta Liturghie solemnă se va celebra luni, 8 decembrie, la orele 18.30 în Catedrala Sf. Iosif. Ne rugăm împreună Domnului pentru Păstorul Arhidiecezei și în măsura posibilităților suntem așteptați la sărbătoare.

3. Miercuri, 10 decembrie, este ziua primei comemorări liturgice a Fer. Anton Durcovici, episcop martir, beatificat anul acesta pe 17 mai, la Iași.

4. Vizita la bolnavii și vârstnicii parohiei noastre va avea loc Vineri, 19 decembrie. Dacă mai sunt persoane care nu sunt înscrise și care doresc să se pregătească sufletește de sărbători vă rugăm să anunțați la biroul parohial.

5. Colecta de Duminică, 14 decembrie, este pentru sprijinirea a 30 de copiii cu dizabilități, în special cu Sindrom Down din cadrul Centrului de zi pentru Copii cu Dizabilități al Asociația Caritas București.

6. În perioada Adventului, copiii si tinerii parohiei sunt invitați să participe la “Atelierul lui Moș Crăciun” care va avea loc la sala de cateheză: Sâmbătă, 13 Decembrie, orele 15.00 și Sâmbătă, 20 Decembrie, orele 15.00

Vă mulțumim pentru colaborare și vă așteptăm cu mare drag!

ADVENT BINECUVÂNTAT!

Categories: Anunturi, Sf Anton