Săptămâna: 7 – 14 Februarie 2021

1. Calendarul Săptămânii:
7 D † DUMINICA a 5-a de peste an Sf. Richard, rege; Fer. Ana-Maria Adorni, călug.
8 L Ss. Ieronim Emiliani, călug. *; Iosefina Bakhita, fc. *; Fer. Speranţa a lui Isus, călug.
9 M Sf. Apolonia, fc. m.
10 M Sf. Scolastica, fc. **
11 J Sf. Fc. Maria de la Lourdes *
12 V Ss. Martiri din Abitina
13 S Sf. Martinian, pustnic
14 D † DUMINICA a 6-a de peste an; Ss. Ciril, călug. , şi Metodiu, ep., patroni ai Europei; Valentin, pr. m.

2. Anul acesta sfințirea caselor sau binecuvantarea locuințelor va avea loc după sărbătorarea Paștelui. Cei care care doresc binecuvântarea până la Sărbătoarea Paștelui sunt rugați să se anunțe la biroul parohial sau telefonic pe fix 0212410785 sau mobil 0765050310.

3. Joi, 11 februarie 2021, în comemorarea Sf. Fecioare Maria de la Lourdes celebrăm și cea de-a 29-a Zi Mondială a Bolnavului. Mesajul Sfântului Părinte papa Francisc din 2021 are tema: "Unul este învăţătorul vostru, iar voi toţi sunteţi fraţi!" (Mt 11,28). Relaţia de încredere la baza îngrijirii bolnavilor». Îndemnându-ne să trăim această apropiere atât individual cât şi într-o formă comunitară, Sfântul Părinte ne arată că iubirea fraternă în Cristos generează o comunitate capabilă de vindecare, care nu abandonează pe nimeni ci include şi vine îndeosebi în întâmpinarea celor mai fragili. În această privinţă, papa aminteşte de importanţa solidarităţii fraterne, care se exprimă în mod concret prin slujire şi poate lua forme foarte diferite, toate orientate în sprijinul altora. În această zi ne vom ruga în mod deosebit pentru cei bolnavi și cadrele medicale. 

4. La ieșirea din Biserică revistele Actualitatea creștină și Declarația 230 pentru anul fiscal 2020. Toți cei care au lucrat anul trecut puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 3,5% din impozitul anual pe venit. Trebuie să completați declarația doar cu datele de identificare a contribuabilului și să semnați în partea de jos. Multumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră. Vă asigur de rugăciunile mele, în special prin mijlocirea Sf. Anton de Padova.

Laudat sa fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro