Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova – Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti,
Sector 2; Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 7 - 14 Octombrie 2018
1. Calendarul săptămânii:
7 D † DUMINICA a 27-a de peste an; Sf. Fc. Maria, Regina Rozariului
8 L Sf. Pelagia, fc. m.
9 M Ss. Dionisie, ep. şi îns., m. *; Ioan Leonardi, pr. *; Abraham, patriarh,
10 M Sf. Daniel Comboni, ep.
11 J Ss. Ioan al XXIII-lea, pp. *; Filip, diacon; Alexandru Sauli, ep.
12 V Ss. Serafim, călug.; Felix al IV-lea, pp.
13 S Sf. Romeo, ep.; Fer. Alexandrina
14 D † DUMINICA a 28-a de peste an; Sf. Calist I, pp. m.

2. Luna octombrie este luna Sfântului Rozariu și a misiunilor. Vă invităm să ne rugăm împreună Rozariul în biserica noastră înaintea Sfintelor Liturghii. Luna Octombrie este totodată și luna misiunilor. Donațiile pentru susținerea misiunii Arhidiecezei noastre de București din Sololo, Kenia - Africa se fac în cutia misionară pe care o găsiți în fața pupitrului sau amvonului.

3. Marți, 2 Octombrie am început novena la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Pentru a urma Novena sau cele 9 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Sf. Impărtăsanie, dacă este posibil, și de asemenea un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la biserică pâine, care este binecuvantată si apoi împărțită tuturor, în special celor săraci. Urmează Marțea a II-a.

4. După Sf. Liturghie toți elevii sunt așteptați la sala de cateheză pentru o scurtă pregătire religioasă. Tinerii sunt așteptați la capela Bisericii.

5. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton