Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 7-14 septembrie 2014

1. Calendarul săptămânii:
7 D † DUMINICA a 23-a de peste an ; Sf. Regina, fc. m.
8 L Naşterea Sf. Fc. Maria; Sf. Toma din Villanova, ep.
9 M Sf. Petru Claver, pr. *
10 M Sf. Nicolae din Tolentino, pr.
11 J Ss. Prot şi Iacint, fraţi m.
12 V Sf. Nume al Mariei * Detalii
13 S Sf. Ioan Gură de Aur, ep. înv. **
14 D † DUMINICA a 24-a de peste an; ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI

2. Duminică, 7 septembrie 2014, după Sf. Liturghie de la orele 18.00, în biserica noastră, va avea loc un concert vocal-instrumental susținut de soprana Simona Nicoletta JIDVEANU și Mihaela NEACŞU – orgă, cu ocazia sărbătorii Nașterea Sf. Fecioare Maria. În program lucrări de: Mozart, Rossini, Bellini, Liszt, Tosti, Mascagni, Puccini și Verdi.

3. Luni, 8 septembrie, sărbătoarea Sf. Fecioare Maria. În parohie Sf. Liturghie se celebrează la orele 10.30. Seara la orele 18.00 suntem așteptați la hramul Bisericii Bărăția (Sf. Fecioară Maria a harurilor).

4. Marți – Sf. Liturghie cu devoțiunea la Sf. Anton de Padova, patronul bisericii noastre, și binecuvântarea pâinii săracului. Ne rugăm pentru toți cinstitorii Sf. Anton, pentru toți binefăcătorii bisericii noastre, pentru pace în lume, pentru cei bolnavi și marginalizați și pentru toate dorințele noastre cele bune.

5. Duminică viitoare, în sărbătoarea Înălțarea Sf. Cruci, toți elevii sunt așteptați la Biserică pentru a primi binecuvântarea la început de an școlar.

- Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton