Duminică, 8 - 15 Ianuarie 2023

1. Calendarul săptămânii
8 D † BOTEZUL DOMNULUI; Sf. Severin, abate
9 L Fer. Alexia Le Clerc, călug.
10 M Ss. Agaton, pp.; Grigore de Nyssa, ep.; Paul, primul pustnic
11 M Ss. Honorata, fc.; Teodosie, călug.
12 J Ss. Arcadie, m.; Cezara, călug.
13 V Sf. Ilarie, ep. înv. *
14 S Ss. Felix de Nola, pr. m.; Ioan-Anton Farina, ep.
15 D † DUMINICA a 2-a de peste an; Ss. Arnold Janssen, pr.; Arsenie, pustnic


2. La ieșirea din Biserică găsiți revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton, pe care vi le recomandăm, și, de asemenea Declarația 230. Pentru susținerea parohiei noastre puteți completa și Declarația 230. Trebuie completate doar datele personale și semnătura în partea de jos. Va rugăm să aduceți declarațiilor la parohie pentru ca le vom depune în varianta eletronică. Mulțumim frumos și vă asigurăm de rugăciunile noastre! Sfântul Anton de padova să vă mijlocească tot harul și ajutorul de care aveți mai mare nevoie!

3. Continuăm programul de binecuvântare a caselor sau sfințirea locuințelor: "Pace acestei case!" (Luca 10,5); Credincioșii care nu sunt înscriși în parohie sau care și-au schimbat locuința sunt rugați să anunțe la biroul parohial. Cei care nu pot în ziua programată sau doresc numai după o anumită oră sunt rugaţi să anunțe și să se reprogrameze. Sfințirea casei nu este legată de plata cultului sau a simbriei, aceasta poate fi oferită oricând în timpul anului la Biserică sau direct în contul parohiei. Cultul sau simbria în Arhidieceză este de 1% din venitul total al familiei pe un an. Vă mulțumim și Dumnezeu să vă răsplătească!

1. Luni: 9 Ianuarie: sectorul 2: Str. Drăgușin Deleanu, Popa Nicolae, Vasile Stolnicu, Lunca Florilor, Cozia, Baicului, Ziduri intre vii, Dimitrie Grozdea, Aleea Bistricioarei, Râșnov, Abanosului, Aleea Ilia (zona Delfinului), Lehliu etc.

2. Marți: 10 Ianuarie: sectorul 3: Str. D-na Ghica (de la intersecția D-na Ghica spre Baicului) Călimachi, Corabiei, Mihai Spătaru, Crisul Alb, Sinaia, Aleea Sinaia, Oradea, Cremeniţa, Dobrici, Bujorul Alb etc.

3. Miercuri, 11 Ianuarie: sectorul 4: Sos. Colentina (dreapta de la D-na Ghica spre Bucur Obor), Stefan cel Mare, Luncușoara, Masina de pâine, Ion Berindei etc.

4. Joi, 12 Ianuarie: sectorul 5: Str. Luntrei, Lăptari Tei, P. Antonescu, Nada Florilor, Aleea Brașoveni, Ripiceni, D-na Ghica (de la D-na Ghica spre Toboc)

5. Vineri, 13 Ianuarie: sectorul 6: Str. Teiul Doamnei, Cristea Mateescu, Răscoalei, Brebu, Sânzieni, Oteșani, Deleni, Maica Domnului, Pârgarilor, Grigore Ionescu, Alexandru cel Bun etc.

6. Sâmbătă, 14 Ianuarie: Orașul Voluntari: Str. Becheanului, Cugetări, M. Sadoveanu, Sos. Ștefănești, Galata, Viorelei, V. Vasilache, A. Mureșanu, Rîmnic, Afumați, Becanului, Crizantemelor, Dâmboviței, Glăvănesti, Popa Sapca, Pompiliu Stefu, C-tin Tănase etc.

La mulți ani cu multă sănătate, binecuvântare și fericire!

Lăudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro