Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 8 - 15 Iulie 2018

1. Calendarul săptămânii
8 D † DUMINICA a 14-a de peste an; Ss. Aquila şi Priscilla, soţi m.
9 L Ss. Augustin Zhao Rong, pr. şi 119 îns., m. *; Veronica Giuliani, fc.
10 M Sf. Victoria, m.
11 M SS. BENEDICT, abate, patron al Europei; Olga, regină
12 J Sf. Ioan Gualberto, abate; Fer. David, m.
13 V Ss. Henric, împ. *; Eugen, ep., LN
14 S Sf. Camil de Lellis, pr. *
15 D † DUMINICA a 15-a de peste an; Ss. Bonaventura, ep. înv.; Vladimir

2. În perioada 5 iulie - 29 august 2018, Colegiul Romano-Catolic Sfântul Iosif face înscrieri pentru admiterea la învățământul postliceal sanitar, specializarea asistent medical generalist, cu o durată de 3 ani, unde planul de şcolarizare este următorul: Anul I: 3 clase (84 locuri): o clasă finanțată de la buget (28 locuri); două clase finanțate din taxele cursanților. Relații suplimentare se pot primi de la secretariatul Colegiului Romano-Catolic Sf. Iosif (Sos. Olteniței, nr. 3-5, București, tel. 0213322684 / 0213326602, mail: liciosif@yahoo.com Nota: se pot inscrie absolvenți de liceu, cu sau fară diplomă de bacalaureat, indiferent de varsta, sex, confesiune.

3. Arhiepiscopia Romano-Catolică de București a organizat la Muzeul Național de Artă al României o expoziție cu desene ale Fericitului Vladimir Ghika. Vizitând-o „vom fi introduși într-o lume imaginară, fantastică, o lume plină de mister, încărcată cu credință și har dumnezeiesc, puse în slujba Bisericii, în slujba aproapelui și a țării sale, România”, a declarat Anna Mária Orbán, curatorul expoziției. Știm că Fericitul Vladimir Ghika a desenat pentru a ilustra cărți despre caritatea creștină dar și pentru a oferi miniaturile sale la tombole de caritate. Tocmai de aceea expoziția este „in spiritu caritatis” și spiritul carității este cel emanat de aceste desene. Nu întâmplător printre obiectele expuse este și Relicva din Coroana de Spini a Mântuitorului – purtată peste tot de Mons. Ghika. Expoziția se poate vizita de miercuri până duminică, de la ora 10.00 la ora 18.00.


Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton