Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 8 - 15 martie 2015

1. Calendarul Săptămânii:
08 D + DUMINICA 3 din Post; Sf. Ioan al lui Dumnezeu, clg.
09 L Cei 40 de Ss. ostași capadocieni, m.; Sf. Francisca Romana, clg.
10 M Sf. Simpliciu, pp.
11 M Sf. Constantin, rege m.
12 J Ss. Inocențiu I, pp.; Maximilian, m.
13 V Sf. Sabin, m.
14 S Sf. Matilda, regină; Fer. Iacob Cusmano, pr.
15 D + DUMINICA 4 din Postul Mare; Sf. Luiza de Marillac, clg.

2. La ieșirea din Biserică puteți procura revista Actualitatea Creștină pentru luna martie.

3. În timpul Postul Mare, în Biserica noastră, ne rugăm Calea Sfintei Cruci, Miercurea și Vinerea seara după ritualul Sf. Împărtășanii.

4. Sâmbăta, tinerii din parohie sunt așteptați la orele 16.00, la sala de cateheză.

5. Toți elevii sunt așteptați după Sf. Liturghie de la 10.30 la sala de cateheza (clasele I-IV) respectiv capela Bisericii (clasele V-VIII) pentru pregătirea catehetică. Copiii de la Prima Sf. Împărtășanie sunt așteptați în Biserică.

6. Vineri, 13 martie/sâmbătă 14 martie va avea loc initiativa „24 ore pentru Domnul”, initiativă încurajată de Papa Francisc cu tema:“Dumnezeu, bogat în milostivire!” (Cf. Ef 2,4). Suntem invitați la Adoratie Euharistică și la participarea la Sfintele Sacramente spre izvorul bogat al milostivirii divine.

Programul este următorul:

- Vineri, 13 martie 2015, după Sfânta Liturghie de seară vom expune Preasfântul Sacrament pentru adorație;
- Sâmbătă, 14 martie 2015, la orice oră din zi, credincioșii sunt așteptați pentru Sacramentul Spovezii.

7. Colecta de Duminica viitoare este destinată susținerii Centrului de zi al Caritas Bucuresti pentru copiii cu dizabilități, în special cu Sindrom Down, în cadrul căruia 30 de copii cu dizabilități beneficiază de servicii de educare, recuperare, integrare/reintegrare socială și comunitară, socializare și petrecere a timpului liber.

NE INCHINĂM TIE, CRISTOASE, ȘI TE BINECUVÂNTĂM
CĂCI PRIN SFANTA TA CRUCE, AI RASCUMPĂRAT LUMEA!

Categories: Anunturi, Sf Anton