Săptămâna: 8 – 15 Martie 2020

1. Calendarul săptămânii
8 D † DUMINICA a 2-a din Post; Sf. Ioan al lui Dumnezeu, călug.
9 L Ss. Francisca Romana, călug. *; Dominic Savio; 40 de soldaţi, m.,
10 M Sf. Simpliciu, pp.
11 M Sf. Constantin, rege m.
12 J Ss. Inocenţiu I, pp.; Alois Orione, pr.; Maximilian, m.
13 V Sf. Sabin, m.
14 S Sf. Matilda, regină; Fer. Iacob Cusmano, pr.
15 D † DUMINICA a 3-a din Post; Sf. Luiza de Marillac, călug.

2. Am început pregătirea copiilor pentru Prima Sf. Împărtășanie.

3. La ieșirea din Biserică găsiți revista Actualitatea creștină și Declarația 230 prin care puteți susține parohia noastră prin direcționarea a până la 3,5% din impozitul anual pe venit. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia.

4. După Sf. Liturghie elevii sunt așteptați la sala de cateheza pentru o scurtă pregătire religioasă, copiii de la Prima Sf. Împărtășanie în Biserică, iar adolescenții și tinerii sunt asteptați la capela Bisericii pentru cateheză.

5. În timpul Postului Mare în Biserica noastră ne vom ruga Calea Sfintei Cruci în zilele de Vineri, la sfârșitul Sfintei Liturghii de la orele 18:00, și Duminică de la orele 17:30. Va învităm să parcurgem împreună în aceste zile drumul pătimirilor Mântuitorului nostru Isus Cristos. De asemenea, în timpul Postului Mare suntem invitați să luăm acasă Cutia Speranței pentru a aduna acolo caritatea sau pomana noastră prin care sprijinim misiunile Arhidiecezei noastre din Kenia: Torbi și Badha Hurry unde slujesc preoți din Arhidieceză.


- Ne-nchinăm Ție Cristoase și Te binecuvântăm!
- Căci prin Sfânta Ta Cruce ai răscumpărat lumea!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro