Săptămâna: 8 - 15 Noiembrie 2020

1. Calendarul săptămânii
8 D † DUMINICA a 32-a de peste an; Sf. Adeodat, pp.; Fer. Ioan Duns Scotus, pr.,
9 L SFINŢIREA BAZILICII DIN LATERAN
10 M Ss. Leon cel Mare, pp. înv. **; Oreste, m.
11 M Ss. Martin din Tours, ep. **; Marina, fc. m.; Fer. Alice, fc. m.
12 J Ss. Iosafat, ep. m. **; Cristian, m.
13 V Sf. Augustina (Livia), călug.
14 S Sf. Ştefan-Teodor, ep. m.; Fer. Serapion, călug. m.
15 D † DUMINICA a 33-a de peste an; Ss. Albert cel Mare, ep. înv.; Leopold al III-lea,

2. Prin Decretul dat de Penitenţiaria Apostolică, anul acesta, în condițiile datorate pandemiei de «covid-19», indulgenţele plenare pentru credincioşii răposaţi au fost prorogate pentru toată luna noiembrie, cu adaptarea operelor pioase şi a condiţiilor pentru a garanta nevătămarea credincioşilor. La intrarea in biserica și la avizier precum și pe situl parohiei www.parohiasfanton.ro gasiți publicat decretul.

3. Am început novena la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Pentru a urma novena sau cele 9 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Sf. Impărtăsanie, dacă este posibil, și de asemenea un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la biserică pâine, care va fi binecuvantată și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

4. La ieșirea din Biserică puteți procura revista Actualitatea creștină și calendarele bisericești pentru 2021.

5. Centrul Diecezan pentru Pastorația Tineretului invită tinerii, Sâmbăta 14 Noiembrie, la un workshop online care are ca scop să ofere soluții pentru a vă raporta corect la acest timp de pandemie, cât mai ales cum puteți rămâne ancorați în comunitatea parohială din care faceți parte. Pentru a participa este necesar să completați formularul de înscriere publicat pe internet. Mai multe detalii veți găsi la avizier.

6. După Sf. Liturghie copii, adolescenții și tinerii sunt rugați să participe catehezele destinate lor.

Odihna veşnică dă-le-o lor, Doamne!
Şi lumina cea fără de sfârşit să le strălucească lor!
Să se odihnească în pace! Amin.

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro