Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti,Sector 2;Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 8 - 15 Octombrie 2017

1. Calendarul săptămânii
8 D † DUMINICA a 27-a de peste an; Sf. Pelagia, fc. m.
9 L Ss. Dionisie, ep. şi îns., m. *; Ioan Leonardi, pr. *; Abraham, patriarh
10 M Sf. Daniel Comboni, ep.
11 M Ss. Ioan al XXIII-lea, pp. *; Filip, diacon; Alexandru Sauli, ep.
12 J Ss. Serafim, călug.; Felix al IV-lea, pp.,
13 V Sf. Romeo, ep.; Fer. Alexandrina
14 S Sf. Calist I, pp. m. *
15 D † DUMINICA a 28-a de peste an Sf. Tereza din Avila, fc. înv.

2. Luna octombrie este luna Sfântului Rozariu și a misiunilor. Vă invităm să ne rugăm împreună Rozariul în biserica noastră înainte de Sfintele Liturghii. Luna Octombrie este totodată și luna misiunilor. Donațiile pentru susținerea misiunii Arhidiecezei noastre de București din Sololo, Kenya - Africa se fac în cutia misionară pe care o găsiți în fața pupitrului sau amvonului.

3. În perioada 2 Octombrie - 28 Noiembrie vom face Novena de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Urmează Marțea a II-a.

4. Vineri, 13 Octombrie, după Sf. Liturghie de la orele 18.00 în Biserica noastră va avea loc un mini concert "Ave Maria", cu ocazia Centenarului Aparițiilor Sf. Fecioare Maria de la Fatima (1917 - 2017). La orgă Izabela Bonciocat.

5. Am început înscrierea copiilor pentru Sacramentul Mirului.

6. Duminică, 15 octombrie, primim vizita echipei diecezane a CDPT – Centrului Diecezan pentru Pastorația Tineretului - București. Invităm pe toți adolescenții și tinerii parohiei să participe la această întâlnire destinată lor, precum și la catehezele săptămânale care au loc Sâmbăta la orele 16.00 în sala de cateheza a parohiei.

7. La ieșirea din Biserică puteți procura revista Mesagerul Sf. Anton.

8. După Sf. Liturghie toți elevii sunt așteptați la sala de cateheză pentru o scurtă pregătire religioasă.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton