Săptămâna: 9 -16 August 2020

1. Calendarul săptămânii
9 D † DUMINICA a 19-a de peste an; Sf. Tereza Benedicta a Crucii (Edith Stein), fc. m., patroană a Europei
10 L SF. LAURENŢIU, diacon m.
11 M Ss. Clara, fc. **; Suzana, m.,
12 M Sf. Ioana Francisca de Chantal, călug. *
13 J Ss. Ponţian, pp. m. şi Hipolit, pr. m. *; Ioan Berchmans, student
14 V Sf. Maximilian Kolbe, pr. m. **
15 S † ADORMIREA MAICII DOMNULUI; Ss. Tarciziu, m.; Iacint, pr.; Stanislau Kostka, călug.
16 D † DUMINICA a 20-a de peste an; Ss. Ştefan, rege; Rochus, pelerine

2. Sâmbătă, 15 August 2020, celebrăm sărbătoarea ADORMIREA MAICII DOMNULUI, sărbătoare de poruncă; vom celebra două Sfinte Liturghii la orele 10.30 și 18.00.

3. Coroana Rozariului împotriva Coronavirusului: În această perioadă încercare pentru noi toți datorită epidemiei de Coronavirus ne rugăm în fiecare zi în biserica noastră Coronița Milostivirii divine și litania lauretană la orele 15:00 și transmitem live pe pagina de facebook a parohiei ( https://www.facebook.com/sfAntonColentina/). Vă invităm pe toți să vă uniți cu noi în rugăciune pentru a implora ajutorul și milostivirea divină.

4. La intrarea în Biserică găsiți revistele Actualitatea Creștinăm și Mesagerul Sf. Anton, pe care vi le recomandăm.

5. Din data de 15 Mai se poate veni la Biserică și participa la Sfintele Liturghii, dar trebuie să se respecte precauțiile pentru limitarea răspândirii noului coronavirus. La participarea Sf. Liturghii care se celebrează în aer liber se cere menținerea distanței de 1,5 m între persoane; pentru participarea la Sfintele Liturghii care se celebrează în Biserică, se cere menținerea distanței de 2 m între persoane și purtarea măștii.

Laudat să fie Isus Cristos!

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro