Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 9 – 16 Decembrie 2018

1. Calendarul săptămânii
9 D † DUMINICA a 2-a din Advent; Sf. Juan Diego Cuahtlatoatzin
10 L Fer. Anton Durcovici, ep. m. **; Ss. Eulalia, fc. m.; Maur, m.
11 M Sf. Damasus I, pp. *
12 M Ss. Fc. Maria de la Guadalupe *; Epimah şi Alexandru, m.
13 J Ss. Lucia, fc. m. **; Otilia, călug.
14 V Sf. Ioan al Crucii, pr. înv. **
15 S Sf. Virginia, văduvă,
16 D † DUMINICA a 3-a din Advent; Ss. Adelaida, împ.; Aggeu, profet

2. La ieșirea din Biserică găsiți revista Actualitatea creștină și calendare bisericești pentru 2019.

3. În timpul Adventului, copiii, adolescenții și tinerii parohiei, precum și toți cei de bunăvoință sunt invitați să participe la Atelierul lui Moș Crăciun. Atelierul va avea loc Sâmbăta în sala de cateheză a parohiei noastre. Activitatea cu scop caritabil și lucrurile frumoase pe care le vom face împreună ne vor ajuta să ne pregătim și mai bine pentru sărbătoarea Crăciunului. Programul Atelierului:
- Sâmbătă, 8 Decembrie, orele: 15.00
- Sâmbătă, 15 Decembrie, orele: 15.00
- Sâmbătă, 22 Decembrie, orele: 15.00
- Duminica după Sf. Liturghii de la 10.30 și 18.00: Expoziție cu vânzare. Ofertele sunt destinate pregătirii unui dar de Crăciun celor săraci, bolnavi și persoanelor în vârstă din parohia noastră. Vă așteptăm cu drag!

4. Sâmbătă¸15 Decembrie 2018, între orele 14.00-16.00, la Catedrala Sf. Iosif va avea loc Concertul de colinde ,,Christus Natus Est’’ ediția a XXI-a. Ca și în anii trecuți, participă și parohia noastră cu un grup de coriști pregătiți de dl. Gabriel Petrescu.

5. După Sf. Liturghie toți elevii sunt așteptați la capela Bisericii pentru o scurtă pregătire religioasă. Adolescenți și tinerii sunt așteptați in Biserică pentru cateheză și cor.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton