Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 9 – 16 Octombrie 2016

1. Calendarul Săptămânii:
9 D † DUMINICA a 28-a de peste an; Ss. Dionisiu, ep. şi îns., m. *; Ioan Leonardi, pr. *; Abraham, patriarh
10 L Sf. Daniel Comboni, ep.
11 M Ss. Ioan al XXIII-lea, pp.; Filip, diacon; Alexandru Sauli, ep.
12 M Ss. Serafim, călug.; Feliciu al IV-lea, pp.
13 J Sf. Romeo, ep.; Fer. Alexandrina
14 V Sf. Calist I, pp. m. *
15 S Sf. Tereza din Avila, fc. înv. **
16 D † DUMINICA a 29-a de peste an; Ss. Margareta M. Alacoque, călug. *; Hedviga, călug. *; Longin, m.

2. În perioada 20 Septembrie - 15 Noiembrie are loc Novena de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, patronul Bisericii noastre. Urmează Marțea a IV-a.

3. În perioada 28 septembrie – 6 noiembrie 2016, se va desfășura în București cea de-a 2-a ediție a Campaniei Internaționale 40 de Zile Pentru Viață. Această acțiune are la bază rugăciunea, postul și veghea pașnică în stradă pentru încetarea uciderii copiilor nenăscuți. Veghea pașnică în stradă, aceasta se va desfășura în București, la intersecția Bd-lui Dimitrie Cantemir cu Bd-ul Mărășești, de la orele 7.00 la 19.00. Pentru buna organizare și desfășurare a veghii din stradă să ne trecem pe listele de la ieșirea din Biserica.

4. Luna octombrie este luna Sfântului Rozariu. Vă invităm să ne rugăm împreună Rozariul în biserica noastră, la orele 17.20, înainte de Sfintele Liturghii de seară. Luna Octombrie este și luna misiunilor. Donațiile pentru misiunea Arhidiecezei noastre de București din Sololo, Kenia se fac în cutia misionară din biserică, iar cei care doresc pot lua acasă borcanul misionar - Un zâmbet pentru Sololo, Kenia - pentru a aduna în el mărunțișul.

5. La ieșirea din Biserică puteți procura revistele Actualitatea creștină și Mesagerul Sf. Anton.

Lăudat să fie Isus Cristos!

Categories: Anunturi, Sf Anton