Duminică, 15 septembrie 2013, în cadrul Sf. Liturghii de la 10.30 va avea loc și binecuvântarea elevilor la început de an școlar.

Iubiți părinţi şi bunici,
Dragi elevi,

„Cunoaşterea despre lume, viaţă şi om pe care elevii-tinerii o dobândesc, după etapele specifice vârstei, să fie luminate de credinţă" ne învață Conciliul Vatican II în Declarația Gravissimum educationis, la nr. 8. Este, de fapt, o invitație la a deveni mai conştienţi de rolul de neînlocuit al educaţiei religioase în formarea conştiinţei copiilor şi tinerilor, precum şi de contribuţia pe care o aduce la găsirea adevăratului drum al vieții în societatea de astăzi.

Atât familia cât şi Biserica au o responsabilitate mare și comună în domeniul educației. De aceea, vă rugăm insistent să înscrieţi toţi şcolarii, toţi elevii, până la clasa a XII-a, la Orele e Religie Romano-Catolică pentru a ne putea îndeplini împreună, datoria de a transmite copiilor educaţia religioasă adecvată în confesiunea proprie. 

Cu siguranţă, angajamentul nostru îşi va atinge cu adevarat scopul în funcţie de sprijinul și colaborarea Dvs.

Scopul:
- pentru o ambianţă însufleţită de valori evanghelice; 
- pentru educarea credinţei: să-i ajutăm pe copii și tineri să trăiască ca adevăraţi creştini; 
- pentru un bagaj cultural în armonie cu credinţa.

Orele de religie se vor desfășura la Biserica noastră după următorul program:
- Sâmbăta la ora 16.00: elevii din clasele IX- XII 
(Cateheza tinerilor)
- Duminica după Sf. Liturghie de la 10.30: elevii din clasele I-VIII (în două grupe: I-IV și V-VIII).

Mulţumim anticipat pentru înţelegere şi colaborare! 

Paroh, Pr. Andrei Ciprian

Categories: Stiri