Coroana de Advent
vesteşte apropierea Crăciunului,
ne pregăteşte pentru Crăciun,
ne cheamă la rugăciune comună,
ne arată că Isus este adevărata lumină
care învinge întunericul şi răul.

Cele patru lumânări indică cele patru săptămâni
ale timpului Adventului.

Aprinderea succesivă a lumânărilor indică apropierea progresivă a Naşterii lui Isus, progresiva victorie a luminii asupra întunericului. De aceea e bine ca aprinderea lor să aibă loc seara, pe întuneric.
Fiecare lumânare îşi are semnificaţia sa religioasă.

Conform tradiţiei,
Prima este Lumânarea Profetului:
Lumânarea speranţei sau a aşteptării vigilente.
A doua este Lumânarea Betleemului:
Lumânarea chemării universale la mântuire sau a aşteptării păcii.
A treia este Lumânarea Păstorilor:
Lumânarea bucuriei sau a aşteptării în răbdare.
A patra a Lumânarea Îngerilor:
Lumânarea iubirii sau a aşteptării ascultătoare.

Rugăciune: O, Dumnezeule al iubirii, Emanuel Dumnezeu cu noi, te rugăm aprinde lumina ta în inimile noastre. Pregăteşte-ne pentru ziua cea mare a venirii tale. Ajută-ne să rămânem în tine; iubirea ta cea mare să umple fiinţa noastră întreagă. Fă-ne capabili să arătăm lumii întregi această iubire, acum şi întotdeauna. Amin.

Categories: Sf Anton, Stiri