Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Săptămâna: 25 Martie - 1 Aprilie 2018

1. Calendarul săptămânii
25 D † DUMINICA a 6-a din Post; † BUNA-VESTIRE; Sf. Dismas
26 L Sf. Emanuel, m.
27 M Sf. Rupert, ep.
28 M Fer. Renata, m.
29 J JOIA SFÂNTĂ (Cina Domnului), Sf. Eustasie, ep.
30 V VINEREA SFÂNTĂ (Patima şi moartea Domnului) (post şi ab.), Ss. Ioan Climac (Scărarul), abate; Leonard Murialdo, pr.
31 S SÂMBĂTA SFÂNTĂ Sf. Beniamin, diacon m.,
1 D † ÎNVIEREA DOMNULUI (PAŞTELE); Sf. Hugo, ep.

2. Duminică, 25 aprilie 2018, vom celebra FLORIILE, începutul Săptămânii Sfinte sau Mari, și totodată Ziua mondială a Tineretului Catolic la nivel diecezan. La Liturghia de la 10.30 vom binecuvânta ramurilor. După-amiază suntem invitați să participăm cu toții (preoți, călugări, călugărițe, ministranți, copii, tineri și adulți) la procesiunea solemnă de Florii. Procesiunea va începe la orele 14.00 (13.30 adunarea ministranților; 13.45 adunarea tuturor) din fața Bisericii franceze Sacre Coeur și se va termina la Catedrala Sf. Iosif. La finalul procesiunii Arhiepiscopul Mitropolit Dr. Ioan Robu va prezida Sf. Liturghie de Florii în catedrala "Sf. Iosif". Este o ocazie de a mărturisi public credința noastră!

3. Marți, 20 Martie a.c., am început Trezena de rugăciuni la Sf. Anton. Urmează Marțea a II-a.

4. Miercuri, 28 Martie 2018 vom vizita bolnavii și persoanele în vârstă din parohie pentru Paște.

5. În Săptămâna Mare, în Biserica noastră, ne rugăm Calea Sfintei Cruci Miercuri, 28 Martie, la sfârșitul Liturghiei de la orele 18.00 (după ritualul Sf. Împărtășanii) și Vineri de la orele 17.30.

6. JOIA SFÂNTĂ, 29 Martie 2018: Dimineață, în catedrala Sf. Iosif, de la orele 9.00 se va celebra Liturghia crismei (a sfințirii uleiurilor); În Biserica noastră Sf. Liturghie a Cinei Domnului cu ritul “Spălarea picioarelor” se va celebra la orele 18.00, urmată de Adorație Euharistică la Capela Bisericii până la miezul nopții. Tinerii și coriștii sunt rugați să anime Adorația de la început. Pe tot parcursul adorației va exista și ocazie de spovadă.

7. VINEREA SFÂNTĂ, 30 Martie 2018: Ultima Calea Crucii la orele 17.30; Celebrarea Pătimirii Domnului la orele 18.00. (înainte cel puțin de la orele 17.00 există posibilitea de Spovadă).

8. SÂMBĂTĂ, 31 Martie, de la orele 20.30: Vigilia Pascală a Învierii Domnului: Sf. Liturghie din Noaptea Învierii; Pentru Spovadă puteți veni și în timpul zilei; Seara de la orele 19.00 vor fi doi preoți la Scaunul de Spovadă. Ca și în anii precedenți veți găsi la Biserică lumânări și candele pentru Liturghia din Noaptea Învierii.

9. DUMINICA PAŞTELUI, 1 Aprilie 2018: Sfintele Liturghii: la ora 10.30 şi la ora 18.00

10. La ieșirea din Biserică găsiți Declarația 230 prin care puteți dona pana la 2% din impozitul anual pe venit. Mulțumim tuturor celor care ajută și pe această cale parohia noastră.

NE INCHINĂM TIE, CRISTOASE, ȘI TE BINECUVÂNTĂM
CĂCI PRIN SFANTA TA CRUCE, AI RASCUMPĂRAT LUMEA!

Categories: Anunturi, Sf Anton