Săptămâna: 25 Octombrie – 1 Noiembrie 2020


1. Calendarul săptămânii
25 D † DUMINICA a 30-a de peste an; Ss. Crisant şi Daria, soţi m.; Mina, ostaş m.
26 L Ss. Dumitru, m.; Paul al VI-lea, pp.; Lucian şi Marcian, m.
27 M Sf. Evarist, pp. m.
28 M SS. SIMON şi IUDA, ap.
29 J Ss. Narcis, patriarh de Ierusalim; Felician, m.
30 V Sf. Gerard de Potenza, ep.
31 S Sf. Alfons Rodriguez, călug.,
1 D † TOŢI SFINŢII

2. Marți, 29 Septembrie am început novena la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor și patronul Bisericii noastre. Pentru a urma novena sau cele 9 Marti se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Sf. Impărtăsanie, dacă este posibil, și de asemenea un mic post sau o mică renunțare. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la biserică pâine, care va fi binecuvantată și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci.

3. "Într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu Maria". (Faptele Apostolilor 1,14) Luna octombrie este închinată Sfintei Fecioare Maria prin rugăciunea Sfântului Rozariu. Vă învităm ca în această lună să ne rugăm împreună Sf. Rozariu, mai ales înainte de Sfintele Liturghii. La intrarea în biserica găsiți Cutia Speranței prin care susținem misiunile Arhidiecezei Romano-Catolică de București din Kenya, Africa.

4. Duminică, 1 Noiembrie 2020: † TOŢI SFINŢII, sărbătoare de poruncă. Sf. Liturghii la orele 10:30 și 18:00; După Sf. Liturghie de la 10:30 vom fi în cimitirul Bellu Catolic pentru binecuvântarea mormintelor. Pentru cei care doresc Sambătă, 31 Octombrie 2020, de la orele 10:00, voi putea de asemenea sluji la morminte.

5. Luni, 2 Noiembrie 2020: † POMENIREA TUTUROR CREDINCIOŞILOR RĂPOSAŢI. Programul Sf. Liturghii pentru răposați: Orele 6:50 - Sf. Liturghie cu Oficiul pentru morți; Orele 10:30 și 18:00 Sf. Liturghii cu Requiem pentru toți răposații; După Sf. Liturghie de la 10:30 vom fi în cimitirul Bellu Catolic pentru binecuvântarea mormintelor. Pomana parohială 2020: anul acesta datorită pandemiei vom organiza pomana parohială pentru toți răposații doar în varianta de pachete cu alimente pentru cei bolnavi, persoanele în vârstă și săracii din parohie.

6. După Sf. Liturghie copii, adolescenții și tinerii sunt rugați să participe catehezele destinate lor.

Laudat să fie Isus Cristos!


Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115; 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro