Familia Amoris Laetitia

Marți 5 aprilie a.c. Sf. Liturghia de la orele 18:00 a fost prezidată de pr. Fabian Măriuț, paroh la parohia Sf. Fecioară Maria, regina și responsabil cu Oficiul pentru familii în Arhidieceza și care la predică ne-a vorbit despre Anul Pastoral speicial voit de papa Francisc în Biserica catolica: Familia Amoris laetitia. De Miercurea trecută Icoana Sf. Familii de la Nazaret se afla în biserica noastră intr-un pelerinaj prin toate parohiei Arhidiecezei Romano-Catolice de București. Fiind zi de Marți și a patra zi de rugăciune de la Trezenă sau cele 13 Marți de rugăciuni la Sf. Anton de Padova, sfântul minunilor, patronul spiritual al Bisericii și parohiei noastre, părintele paroh Ciprian Andrei a amintit la începutul Sf. Liturghii toate intențiile de rugăciune sau acatistele credincioșilor. Apoi la sfârșit, după ritul Sf. Împărtășanii, au urmat rugăciunile în fața statuii Sf. Anton de Padova și s-a binecuvântat pâinea. Apoi în fața Icoanei Sfintei Familii de la Nazaret ne-am rugat cu toții rugăciunea de la finalul exortației apostolice post-sinodale Amoris laetitia. Fiecare credincios din Biserica a primit o iconiță cu această rugăciune și ne-am rugat împreună cerând ocrotirea familiilor. După rugăciunea "Angelus" pr. Fabian a invitat credincioșii să procure de la ieșirea din Biserica cărți și broșuri legate de acest an pastoral dedicat familiei în Biserica Catolica. Pr. paroh a mulțumit la final tuturor familiilor pentru implicare în viața parohiei, subliniind mai ales reușita ultimei acțiuni caritabile pentru misiunile Arhidiecezei din Africa: colecta și „cafeaua antoniană” din Duminica a V-a a Postului Mare. De asemenea, a mulțumit pr. Fabian pentru prezidarea Sf. Liturghii, cuvântul de învățățură dar și pentru toate activitățile pe care le desfășoară în favoarea familiilor. Cu binecuvântarea prin mijlocirea Sfintei Familii de la Nazaret si a Sf. Anton, credincioșii s-au întors la caselor lor. Lăudat să fie Isus și Maria!

N.B.: Pentru a urma trezena de rugăciuni la Sf. Anton se recomandă participarea la Sfintele Liturghii, Spovada și Sf. Împărtășanie, dacă este posibil, de asemenea un mic post sau o mică jertfă conform stării și sănătății proprii. Conform tradiției cinstitorii Sf. Anton aduc la Biserică pâine, care va fi binecuvântată și apoi împărțită tuturor, în special celor săraci. Pace si bine tuturor!

pr. paroh Ciprian ANDREI