Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton de Padova - Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115;
RO - 022793 - Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785; www.parohiasfanton.ro

Fr. Paul: 25 de ani de viață consacrată

Joi, 10 martie 2016, în capela Fraților Misionari ai Carității, în cadrul Sf. Liturghii de la orele 12.00, fratele Paul Eaton a celebrat jubileul de 25 de ani de viata consacrată. Fratele Paul Eaton, de origine englez, după postulandatul si noviatul cu profesiunea simplă la data de 19 martie 1991, la Manchester, a făcut profesiunea perpetuă la data de 8 martie 1997 la Calcutta, în India. Viata sa de călugăr dedicat celor mai saraci dintre sărăci, după exemplul și carisma Maicii Tereza de Calcutta, l-a purtat prin diverse țări și continente. Astfel vocația și slujirea sa numără: 4 ani în Sicilia, 1 an la Paris, 2 ani la Manchester, 2 ani în Columbia, 4 ani în Guatemala, 6 luni în Mexic, 1 ani în Haiti, 13 ani la Calcutta și de mai bine de un an în București.

Mulțumim Domnului pentru vocația fratelui Paul, multumim familiei naturale care l-a dăruit și sustinut în drumul său și, mai ales, mulțumim familiei călugărești din care face parte. Mulțumim din inimă fratelui Paul pentru generozitatea în slujire și fidelitatea în vocatia primită. Îi mulțumim pentru tot binele făcut în toți acești ani și în mod deosebit pentru slujirea desfăsurată aici în mijlocul nostru, la Bucuresti. L-am rugat pe Fr. Paul să ne împărtășească un gând în această zi jubiliară. Iată gândul său: "All for Jesus. Small things with great love" (Totul pentru Isus. Lucruri mici cu iubire mare). Lăudat să fie Isus Cristos și multă bucurie în slujirea Domnului!