Duminică, 9 Iunie 2019, în Solemnitatea Coborârea Duhului Sfânt – Rusaliile, un grup de 9 copii din parohia Sf. Anton de Padova – Colentina, l-au primit pentru prima oară pe Isus din Sfânta Împărtășanie în inimile lor.

Copiii au făcut Sf. Liturghie foarte frumoasă prin cântările, lecturile citite, rugăciunile înălțate și răspunsurile date la predică. Cel mai sublim a fost momentul împărtășirii când fiecare cu emotie și evlavie s-a apropiat de sfantul altar și a primit Trupul și Sângele Domnului. La sfârșitul Sf. Liturghii copiii au animat două cântece religioase prin care au exprimat bucuria și multumirea pentru marele dar al Euharistiei. La sărbătoare a participat și pr. Farcisio Favaro de la Mănăstirea Părinților Carmelitani de la Ciofliceni, Snagov. 

După Sf. Liturghie a urmat în sala de cateheză o agapă frătească la care au participat toți copii prezenti, părinții și toți cei care s-au implicat pentru reușita sărbătorii. Domnul să vă binecuvânteze pe toți!

Lăudat să fie Isus Cristos!

pr. paroh Ciprian ANDREI

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București
Parohia Sfântul Anton – Colentina
Str. Magnoliei, Nr. 113-115, Bucureşti, Sector 2;
Tel/Fax. 021/2410785;www.parohiasfanton.ro