Parohia Sf. Anton de Padova din București a găzduit Sâmbătă, 7 Martie 2020, Ziua de reculegere din Postul Mare destinată tinerilor din parohiile Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucureşti (ARCB). La Ziua de reculegere, organizată de Centrul Diecezan pentru Pastoraţia Tineretului din cadrul Arhidiecezei de București, au participat circa 70 de tineri din parohiile din Capitală şi împrejurimi, însoţiţi de preoţii şi persoanele consacrate responsabile cu pastoraţia tineretului, informează Centrul diecezan pe pagina de facebook.

În cursul dimineţii, Pr. Bogdan Balaşcă OFMConv le-a vorbit tinerilor despre iertare – tema Zilei de reculegere -, subliniind frumuseţea curajului de a ierta altora, cât şi de a se ierta pe sine. „După meditaţie, au avut loc discuţii pe grupuri, iar după prânz ne-am rugat Calea Sfintei Cruci în faţa bisericii. A urmat un moment de adoraţie în faţa Preasfântului Sacrament, posibilitatea de Spovadă, şi totul a culminat cu Sf. Liturghie”, a explicat Pr. Ciprian Andrei, parohul bisericii Sf. Anton de Padova, pe pagina de facebook a parohiei.

Ziua de Reculegere se înscrie printre activitățile stabilite de Centrul Diecezan pentru Pastorația Tineretului al ARCB ca pregătire a tinerilor pentru sărbătoarea Învierii Domnului. În timpul liturgic al Postului Mare, tinerii din parohiile din Capitală vor participa, de asemenea, la Veghea Nocturnă, care va avea loc în Catedrala Sf. Iosif în noaptea dintre 21 şi 22 martie, și la celebrarea Zilei Mondiale a Tineretului, din Duminica Floriilor.

preluare: angelus.com.ro